Renowacja chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie

Renowacja chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie

Renowacja chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej, powstałego najprawdopodobniej w 1937 r., została zrealizowana w 2024 r. ramach kampanii “Mocarze sztuki” Fundacji Most the Most.

Mocarze Sztuki to kampania społeczna, której ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Kampania polega na „adopcji” eksponatów muzealnych przez firmy, instytucje, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Do akcji zostały zaproszone: lokalne muzea z całej Polski, które wskazywały eksponaty, którym chciały przywrócić świetność i poddać je pracom konserwatorskim, a także firmy, instytucje i stowarzyszenia, aby przekazały darowiznę na sfinansowanie takich prac, a także wszyscy ludzie mocy, aby wzięli udział w konkursach na wybór zwycięskich eksponatów. Kampania miała charakter ogólnopolski.

Na podstawie rekomendacji ekspertów i decyzji Komisji Konkursowej, chodnik (kilim) ze znakami kół i związków studentów Politechniki Lwowskiej, oraz dziewięć innych eksponatów z takich muzeów jak: Muzeum Gdańska, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Muzeum Warszawy, Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także Muzeum Kresów w Lubaczowie (drugim zgłoszonym przez muzeum obiektem były jaworowskie skrzynie wianne), trafiły do II etapu, w którym o wyborze pięciu obiektów, które otrzymają po 20 000,00 zł na prace konserwatorskie, zdecydowała publiczność. Chodnik (kilim) za znakami kół i związków studentów Politechniki Lwowskiej stał się jednym z nich.

Chodnik (kilim) pochodzi z kolekcji Działu Artystycznego Muzeum Kresów w Lubaczowie, posiada numer inw. ML/A/3263. W 2012 r. został przekazany do zbiorów przez Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Wykonano go techniką tkacką, na osnowie lnianej, z różnobarwnych włóczek. Jest utrzymany w tonacji szarości, złamanej zieleni i błękitu. Chodnik (kilim) ma kształt długiego prostokąta o wymiarach 980 cm (długość) i 130 cm (szerokość). Obecnie, na skutek najpewniej mechanicznego cięcia, składa się z dwóch części (o długości 715 i 265 cm). Chodnik (kilim) powstał najprawdopodobniej w 1937 r. we Lwowie, jako dar studentów Politechniki Lwowskiej dla kaplicy w Domu Studenckim Politechniki. Najpewniej w 1939 r., po zajęciu Lwowa przez Sowietów, obiekt został zabezpieczony w parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Na osi chodnika (kilimu) zostały zamieszczone symbole 11 kół i związków studenckich Politechniki Lwowskiej. Patrząc od góry są to znaki: Koła Studentów Mechaników i Elektryków (zał. 1902 r.), Związku Studentów Inżynierii (zał. pod koniec XIX w.), Związku Studentów Architektury (zał. 1902 r.), Koła Górniczo-Naftowego Studentów (zał. 1904), Koła Studentów Dublańczyków (zał. 1865 r.), Związku Awiatycznego Studentów (zał. 1909 r.), Koło Studentów Wilnian (zał. 1933 r.), Koła Studentów Inżynierii Lasowej (zał. 1919 r.), Związku Akademików Ślązaków (zał. 1936 r.), Koła Studentów Chemików (zał. 1896 r.) oraz Związku Studentów Inżynierii Mierniczej (zał. 1928 r.).

Prace konserwatorskie wykonała Anna Urbańska prowadząca działalność pod nazwą Makkon Konserwacja Dzieł Sztuki Anna Urbańska. Program prac konserwatorskich zakładał m.in. dezynfekcję obiektu w komorze fumigacyjnej, oczyszczenie awersu i rewersu obiektu z powierzchniowych zanieczyszczeń (kurzu oraz wylinek i innych pozostałości organicznych po bytowaniu moli), usunięcie plam z wosku metodą termiczną, doczyszczenie metodą chemiczną po przeprowadzeniu prób kontaktowych z użyciem rozpuszczalników organicznych, oczyszczenie na mokro, prawidłowe ułożenie tkaniny i frędzli po procesie prania, wykonanie badań instrumentalnych włókien osnowy i wątków o różnych parametrach, przygotowanie krosna konserwatorskiego i materiałów, przygotowanie przędzy o zbliżonych parametrach do uzupełnienia brakującej osnowy i wątków, ufarbowanie na odpowiednie kolory przy użyciu barwników metalokompleksowych, wprowadzenie brakujących nici osnowy w miejscach ubytków, uzupełnienie pokryć wątkowych odpowiednio dobraną przędzą, w technice oryginału, zabezpieczenie frędzli przed rozsnuwaniem, przygotowanie obiektu do bezpiecznej ekspozycji.

Po zrealizowaniu prac konserwatorskich chodnik (kilim) został wyeksponowany na wystawie stałej “Dziedzictwo Kresów” w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie, na specjalnym podeście zaprojektowanym przez architektkę Annę Pilawską-Sitę.

Łączny koszt realizacji prac konserwatorskich wyniósł 31 400,00 zł. Dofinansowanie ze środków kampanii “Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most wyniosło 20 000,00 zł, ze środków Powiatu Lubaczowskiego 5 700,00 zł oraz ze środków Województwa Podkarpackiego w wysokości 5 700,00 zł.

Informacja o wynikach I etapu I edycji kampanii społecznej “Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most” >>>

Artykuł poświęcony historii chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej >>>

Informacja o przyznaniu dofinansowania >>>

Informacja o zrealizowanych pracach konserwatorskich >>>

NAZWA PROJEKTU

Renowacja chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wartość projektu

31 400,00 zł

Finansowanie

20 000,00 zł – Fundacja Most the Most w ramach kampanii “Mocarze Sztuki”

5 700,00 zł – Powiat Lubaczowski

5 700,00 zł – Województwo Podkarpackie

realizacja projektu

2023–2024

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content