Mocarze sztuki! Mamy szansę poddać konserwacji unikatowe zabytki z naszej kolekcji

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Fundacja Most the Most zakończyła I etap I edycji kampanii „Mocarze Sztuki”. Polegał on na wyborze, na podstawie rekomendacji ekspertów i decyzji Komisji Konkursowej, dziesięciu muzealiów, które należy poddać konserwacji i udostępnić zwiedzającym. Wśród zakwalifikowanych do II etapu eksponatów znalazły się dwa obiekty z naszej kolekcji! Są to kilim ze znakami kół naukowych i związków studenckich Politechniki Lwowskiej oraz dwie jaworowsko-lubaczowskie skrzynie wianne. Aby nasze muzealia zostały poddane konserwacji potrzebujemy Waszych głosów!

Nabór zgłoszeń do kampanii “Mocarze sztuki” trwał od 26 grudnia 2022 r. do 20 lutego 2023 r. W tym czasie Fundacja Most the Most otrzymała od lokalnych muzeów z całej Polski 79 zgłoszonych obiektów, które warto przywrócić świetność i poddać je pracom konserwatorskim. Wszystkie zgłoszone obiekty spełniły kryteria oceny formalnej. Spośród muzealiów, które w ocenie merytorycznej otrzymały najwyższą punktację, Komisja Konkursowa wyłoniła 10 zwycięskich zabytków, które przechodzą do następnego etapu kampanii „Mocarze Sztuki”.

Poza kilimem i jaworowsko-lubaczowskimi skrzyniami wiannymi z naszej kolekcji komisja wybrała obiekty muzealne z Muzeum Gdańska, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Muzeum Warszawy, Muzeum Tatrzańskiego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Pięć obiektów z dziesięciu zakwalifikowanych do II etapu konkursu otrzyma do 20 tys. zł na prace konkursowe. O tym, które muzealia to będą, zdecydują głosy internautów. W związku z tym prosimy o Wasze głosy i Wasze wsparcie. Głosy można oddawać za pośrednictwem formularza na stronie fundacji:

>>> FORMULARZ, za pośrednictwem którego można oddać GŁOS (nie ma limitów dziennych oddawanych głosów, można głosować wielokrotnie)

Jeśli chcecie zapoznać się z naszymi muzealiami, które mają szanse na uzyskanie dotacji polecamy artykuły:

>>> Kilim ze znakami kół naukowych i związków studenckich Politechniki Lwowskiej

>>> Jaworowsko-lubaczowskie skrzynie wianne

Pokażcie swoją moc! Wspólnie możemy zostać mocarzami sztuki!