cze 3 2022 - cze 3 2022

Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie od lat 60. XX w. gromadzi polski rysunek współczesny. Integralną częścią kolekcji jest zbiór rysunków ilustracyjnych. Tworzą go prace artystów, których dziś możemy uznać za klasyków w tej dziedziny sztuki, wśród nich: Tadeusz Kulisiewicz, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Maja Berezowska, Marek Rudnicki, Bronisław Kurdziel czy Jerzy Zaruba.

Tytuł wystawy „Stacja ilustracja” jest inspirowany książką Anity Wincencjusz-Patyny, poświęconą polskiej ilustracji w najważniejszym dla niej „złotym okresie”. Przez trzy dekady, od lat 50. XX w. ilustracja osiągnęła statut „narodowej specjalności”, zdobywając uznanie i nagrody na znaczących imprezach, począwszy od Mediolanu i Bolonii po Tokio. Właśnie w tym okresie powstały ilustracje prezentowane na wystawie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na wspomniany wyżej fenomen złożyła się działalność wielu wybitnych grafików. Niektórzy z nich regularnie parali się ilustracją, m.in. Janusz Stanny, Zbigniew Lengren, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko czy Józef Wilkoń. Inni, jak Tadeusz Kulisiewicz, Jan Lenica czy Kazimierz Mikulski, robili to nie tak często, ale również odcisnęli wyraźny ślad w historii polskiej książki. Był wreszcie niemały zastęp grafików wspaniale kształtujących książkę dla dorosłego czytelnika, m.in. Maja Berezowska, Antoni Uniechowski, Jan Młodożeniec oraz Adam Marczyński.

Fenomen polskiej ilustracji wiązał się z tym, że tworzący ją artyści, aktywni na różnych polach sztuki, proponowali znakomite rozwiązania artystyczne: metaforę, skrót myślowy, niedopowiedzenie, aluzję, umowność, humor, a nawet ironię czy abstrakcję. Opierał się także na różnorodności technik, stylów, stylizacji, konwencji i środków ekspresji, od prostego rysunku, tradycyjnych technik graficznych przez malarskie użycie akwareli, gwaszu, tempery, oleju po kolaż i fotografię.

Wystawa „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie” jest nostalgiczną podróżą do krainy ilustracji, a Muzeum to stacja, na której spotykają się bohaterowie z utworów Fredry, Sienkiewicza czy Prusa: Cześnik i Papkin, Szambelanowa i Janusz, Latarnik, Hania, stary sługa, Selim Mirza i inni. Są to postacie z polskiej i światowej literatury, na której wychowały się kolejne pokolenia czytelników.

Na wystawie znalazła się także rysowana „książka” Andrzeja Bartczaka, będąca pewnego rodzaju ciekawostką, oraz pełne humoru, satyryczne rysunki Adama Macedońskiego publikowane na łamach „Szpilek”.

Ilustratorzy:

Andrzej Bartczak, Maja Berezowska, Tadeusz Brzozowski, Janusz Kościelniak, Tadeusz Kulisiewicz, Bronisław Kurdziel, Adam Macedoński, Kazimierz Mikulski, Marek Rudnicki, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Jerzy Zaruba

Wernisaż wystawy odbył się w niedzielne popołudnie, 29 maja 2022 r., w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów 2022 r. w Muzeum Kresów w Lubaczowie i Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Nazwa wystawy
  • Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie

Miejsce prezentowania
  • Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie

Czas trwania
  • 29 maja – 31 grudnia 2022 r.

Opieka kuratorska
  • Barbara Kubrak

Zaproszenie na wystawę >>>

Relacja z otwarcia wystawy >>>

Relacja z wystawy Radio Zamość >>>

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content