Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”. Zapraszamy na wernisaż

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”, który odbędzie się w niedzielę, 29 maja 2022 r., o godz. 18.00 w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie. Kuratorem wystawy jest Barbara Kubrak. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów 2022.

Tytuł wystawy „Stacja ilustracja” inspirowany jest książką Anity Wincencjusz Patyny, poświęconej polskiej ilustracji w najważniejszym dla niej „złotym okresie”. Przez trzy dekady, od lat 50. XX w., polska ilustracja osiągnęła statut narodowej specjalności, zdobywając uznanie i nagrody na znaczących imprezach, począwszy od Mediolanu i Bolonii po Tokio.

Był to fenomen, na który złożyła się działalność wielu wybitnych grafików. Niektórzy z nich regularnie parali się ilustracją. Inni robili to rzadziej, co nie przeszkodziło im w odciśnięciu wyraźnego śladu w historii polskiej książki. Był wreszcie niemały zastęp grafików wspaniale kształtujących książkę dla dorosłego czytelnika.

Wystawa „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie jest nostalgiczną podróżą do krainy ilustracji, a stacją jest Muzeum, w którym spotykają się bohaterowie książek: Cześnik i Papkin, Szambelanowa i Janusz, Latarnik, Hania, stary sługa, Selim Mirza i inni, postacie z utworów polskiej i światowej literatury. Ekspozycja prezentuje ilustracje z lat 1950–1980 i przybliża dorobek polskich artystów w tej dziedzinie.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój