Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wernisaż wystawy „Stacja ilustracja. polska ilustracja ze zbiorów muzeum kresów w lubaczowie”

29 maja, późnym popołudniem w budynku głównym Muzeum miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”. Wernisaż był jednym z wydarzeń bogatego programu Międzynarodowej Nocy Muzeów 2022.

Muzeum Kresów w Lubaczowie od lat 60. XX w. gromadzi polski rysunek współczesny. Integralną częścią kolekcji jest zbiór rysunków ilustracyjnych. Tworzą go prace artystów, których dziś możemy uznać za klasyków tej dziedziny sztuki, jak m.in: Tadeusz Kulisiewicz, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Maja Berezowska, Marek Rudnicki, Bronisław Kurdziel czy Jerzy Zaruba.

Ekspozycja prezentuje ilustracje z lat 1950 -1980 i przybliża dorobek polskich ilustratorów w tej dziedzinie.

Wernisaż wystawy przyciągnął nie małą publiczność. Gości powitał dyrektor Muzeum Piotr Zubowski. Głos zabrał też starosta lubaczowski Zenon Swatek. Natomiast Barbara Kubrak kurator wydarzenia oprowadziła gości po wystawie.

Tytuł wystawy „Stacja ilustracja” jest inspirowany książką Anity Wincencjusz Patyny,  poświęconej polskiej ilustracji w najważniejszym dla niej „złotym okresie”.

Przez trzy dekady, od lat 50. XX w. ilustracja osiągnęła statut narodowej specjalności, zdobywając uznanie i nagrody na znaczących imprezach, począwszy od Mediolanu, Bolonii po Tokio. Był to fenomen, na który złożyła się działalność wielu wybitnych grafików. Niektórzy z nich regularnie parali się ilustracją m.in. Janusz Stanny, Zbigniew Lengren, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko czy Józef Wilkoń. Inni, jak np. Tadeusz Kulisiewicz, Jan Lenica czy Kazimierz Mikulski robili to nie tak często, ale również odcisnęli wyraźny ślad w historii polskiej książki Był wreszcie niemały zastęp grafików wspaniale kształtujących książkę dla dorosłego czytelnika m.in. Maja Berezowska, Antoni Uniechowski, Jan Młodożeniec oraz Adam Marczyński.

Wystawa „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie” jest nostalgiczną podróżą do krainy ilustracji, a Muzeum to stacja, na której spotykają się bohaterowie z utworów Fredry, Sienkiewicza czy Prusa: Cześnik i Papkin, Szambelanowa i Janusz, Latarnik, Hania, stary sługa, Selim Mirza i inni – postacie z polskiej i światowej literatury, na której wychowały się kolejne pokolenia czytelników.

Na wystawie znalazły się prace „króla” polskich ilustratorów Jana Marcina Szancera – rysunki do „Zemsty” i „Pana Jowialskiego” Aleksandra Fredy.

Liczną grupę, bo aż kilkanaście przedstawień stanowią ilustracje wielkiego miłośnika historii Antoniego Uniechowskiego. Należą do nich rysunki do „latarnika”, tzw. „małej trylogii” Henryka Sienkiewicza czy „Pustelni Parmeńskiej” Stendhala.

Wiejskie pejzaże oraz wykonana pastelami ilustracja do „Placówki” Bolesława Prusa toz kolei dzieła Marka Rudnickiego.

Na wystawie prezentowane są także rysunki ilustracyjne wybitnych artystów rysowników m.in.: Tadeusza Kulisiewicza, Tadeusza Brzozowskiego czy Mai Berezowskiej.

Inne pokolenie ilustratorów reprezentują rysunki wykonane tuszem Janusza Kościelniaka i Bronisława Kurdziela.

Odrębną grupę przedstawień stanowią ilustracje prasowe, pełne humoru rysunki do „Szpilek” Adama Macedońskiego czy „Bikiniarz” Jerzego Zaruby, jednego z najwybitniejszych polskich satyryków i karykaturzystów.

Pewnego rodzaju ciekawostką na wystawie jest rysowana książka Andrzeja Bartczaka, na którą składa się pięć listopadowych pejzaży, złożonych w książeczkę i zamkniętych w tekturowym opakowaniu.

Wystawę dopełniają wielkoformatowe postaci bohaterów ilustracji oraz książki dla dorosłych oraz dzieci.

Fot.: Tomasz Michalski

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content