Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Tkanina w stylu etno” z dofinansowaniem Narodowego Centrum Kultury

Do 300 beneficjentów z całej Polski trafi 10 milionów złotych na popularyzację folkloru w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022.
Jednym z nich jest Muzeum Kresów w Lubaczowie!

„Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego” to projekt, którego celem jest poznanie w teorii i praktyce tradycyjnych technik tkackich, dekoracji ludowych tkanin – haftów, koronek występujących na poduszkach, makatkach, ze szczególnym uwzględnieniem odświętnego, uroczystego stroju ludowego, jego estetyki, kanonu piękna i wartości artystycznych.

Wydarzenia, które przygotujemy w ramach projektu (warsztaty, imprezy plenerowe: pokazy tkactwa, hafciarstwa, występy zespołów ludowych oraz wystawa) zostaną skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Zadanie przybliży dawne tradycje ludowe – dziś niemal zapomniane. Tkactwo jeszcze do niedawna było jedno z najpopularniejszych rzemiosł na terenie powiatu lubaczowskiego i pogranicza polsko-ukraińskiego (dawniej: polsko-ruskiego), uprawianym powszechnie przez mieszkańców wsi. Niezwykle ważnym jest dokumentowanie i kultywowanie rodzimej tradycji tkackiej z myślą o przyszłych pokoleniach. W wypadku obszaru dzisiejszego powiatu lubaczowskiego jest to tym bardziej istotne, że pozwala uchwycić specyficzne oblicze dziedzictwa kulturowego tego regionu, jako części Kresów dawnej Rzeczypospolitej.

Projekt zostanie zrealizowany w okresie kwiecień – wrzesień 2022 r.

Kwota dofinansowania: 46 000,00 zł.

Instytucją zarządzającą programem EtnoPolska jest Narodowe Centrum Kultury.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój