Muzeum Kresów w Lubaczowie

90 lat temu… Żwirko i Wigura, latające legendy Skrzydlatej Polski

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Andrzeja Olejki pt. „90 lat temu… Żwirko i Wigura, latające legendy Skrzydlatej Polski”, który odbędzie się w piątek, 29 kwietnia 2022 r., w czytelni gmachu głównego Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W 1932 r., w dniach 12–28 sierpnia, w Berlinie, odbyły się trzecie zawody z serii Challenge International de Tourisme, czyli Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych. Zwyciężyła w nich, pokonując ekipy z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoch i Czechosłowacji, polska załoga Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6.

Był to pierwszy znaczący międzynarodowy sukces polskiego lotnictwa sportowego. Zawody obejmowały ocenę techniczną samolotów, konkurencje techniczne, próbę prędkości maksymalnej oraz lot okrężny wokół Europy, długości przeszło 7,3 tys. km przez Niemcy, Polskę, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię i Szwecję.

Dzięki polskiemu zwycięstwu kolejne zawody, Challenge 1934, organizowane były w Warszawie. Polski sukces doprowadził również do rozwoju polskiej myśli technicznej i dalszych prac nad ulepszaniem konstrukcji polskich samolotów. Niestety, w niespełna miesiąc po zwycięstwie, Żwirko i Wigura zginęli w katastrofie lotniczej w Cierlicku koło Cieszyna.

W trakcie wykładu prof. Andrzej Olejko zabierze nas w podróż w czasie, do lat 30. XX w. Z pewnością podzieli się z nami także licznymi wątkami lotniczymi z historii ziemi lubaczowskiej.

Prof. nadzw. dr hab Andrzej Olejko to historyk wojskowości, wykładowca PWSTE w Jarosławiu. Specjalizuje się w wojennej historii Karpat oraz historii lotnictwa. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz redaktorem programu TVP 3 Rzeszów „Zakamarki Przeszłości”. W Polskim Radio Rzeszów, wraz z Jerzym Pasierbem, prowadzi program „Bitwy Kampanie Militaria”.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4