Muzeum Kresów w Lubaczowie

Architektura wnętrz i projektowanie graficzne, jako dzieła artystyczne wykładowców przemyskiego Instytutu Sztuk Projektowych. Nowa wystawa czasowa otwarta

W minioną niedzielę gmach główny Muzeum ponownie zatętnił życiem i sztuką. Za nami oficjalne otwarcie i wernisaż wystawy czasowej, przedstawiającej prace wykonane przez kadrę naukową dwóch kierunków Wydziału Nauk Technicznych i Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu – architektury wnętrz i projektowania graficznego. Podczas wernisażu artyści, a jednocześnie wykładowcy opowiedzieli o swoich pracach, a pierwsi zwiedzający mieli szansę na pogłębione zrozumienie ekspozycji w całej swojej krasie.

Wielu wychowanków po ukończeniu edukacji w przemyskim Instytucie Sztuk Projektowych pozostaje na Akademii. Stają się pracownikami, adiunktami, wykładowcami, osiągają kolejne stopnie naukowe. Znaczna część twórców na obecnej wystawie czasowej w Muzeum przeszła dokładnie tę drogę – znają instytut od strony zarówno uczących się, jak i kształcących kolejnych studentów. W gronie artystów na wystawie znajdują się ramie w ramie wykładowcy oraz ich dawni wychowankowie.

Przedstawił ich w trakcie wernisażu Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum. Swoją obecnością zaszczycili nas dr Anna Kałamarz-Kucz, dyrektorka Instytutu, Juliusz Bachta, Marta Bochenek Bartnicka, Damian Borowiak, Sebastian Bundyra, Łukasz Dudzik oraz dr Marta Trojanowska. Wśród pozostałych autorów wystawy należy wskazać prof. Tadeusza Błońskiego, dr Elżbieta Cieszyńska, Wiesław Grzegorczyk, Wojciech Kapela, dr Piotr Kisiel, prof. Tadeusz Nuckowski, prof. Henryk Ożóg, dr Andrzej Rułka oraz Łukasz Sarnat.

Warto odnotować, że pośród uczestników znalazły się znane nam już nazwiska: prof. Tadeusz Nuckowski to wieloletni dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, członek jury II Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 1996, a także autor projektu graficznego książki „Radruż. Kresowe dziedzictwo”. Dr Anna Kałamarz-Kucz, dyrektorka Instytutu, to uczestniczka wystaw pokonkursowych IX i XX Triennale w 2017 i 2023 r.

Po wystąpieniu powitalnym głos oddano artystom. Głos zabrali dr Anna Kałamarz-Kucz, Marta Bochenek-Bartnicka oraz Damian Borowiak. Przedstawili oblicza swojej pracy w Instytucie oraz sposób kształcenia. Obraz ten dopełnia artykuł autorstwa dr. Elżbiety Cieszyńskiej, zamieszczony we wstępie do katalogu wystawy, który otrzymał każdy z uczestników wernisażu:

Kształcenie w ISP koncentruje się przede wszystkim na przedmiotach projektowych i ma charakter praktyczny. Studenci odbywają praktyki w różnych instytucjach naszego miasta i regionu, dzięki temu szybko zdobywają doświadczenie oraz mają realny wpływ na otoczenie. Instytut współpracuje z instytucjami kultury, Urzędem Miejskim, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a także stowarzyszeniami, agencjami reklamowymi, drukarniami, parafiami i wieloma innymi podmiotami. Dzięki temu absolwenci ISP bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy. […] Instytut podejmuje wiele inicjatyw popularyzujących kierunki artystyczne przemyskiego PANS-u, między innymi są to prezentacje i wystawy dokonań artystycznych zarówno studentów, jak i wykładowców. Prezentowana wcześniej w Galerii Sztuki Współczesnej, a teraz w Muzeum Kresów w Lubaczowie wystawa wykładowców jest już kolejnym takim wydarzeniem.

Po części oficjalnej wszyscy goście mieli okazje uczestniczyć w indywidualnym zwiedzaniu ekspozycji w towarzystwie autorów, którzy z chęcią i zaangażowaniem udzielali odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące poszczególnych dzieł, z zaciekawieniem słuchając spostrzeżeń i komentarzy dotyczących prac. Wystawę czasową można odwiedzić do 3 marca 2023 roku. Serdecznie zachęcamy do samodzielnego zgłębienia świata architektury wnętrz i projektowania graficznego.

Nina Lewandowska

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content