Muzeum Kresów w Lubaczowie

Do Krzemieńca razem z Towarzystwem Krzemienieckim! Zapraszamy na spotkanie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół Krzemieńca i książki „Półprzewodnik Krzemieniecki”, które wspólnie z Towarzystwem Krzemienieckim zaplanowaliśmy na piątek, 14 kwietnia 2023 r., o godz. 18, w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w przestrzeni wystawy „Krzemieniec | Кременець. U stóp Góry Bony”.

Krzemieniec nieprzypadkowo opisywany jest jako „miasto malarskie”. W okresie międzywojennym stał się centrum bohemy artystycznej, która przyciągała do siebie wielu artystów z całej Polski.

Mimo upływu wielu lat Krzemieniec nie utracił swej artystycznej duszy i nadal stanowi inspirację dla nowego pokolenia artystów. Kilkanaście lat temu zorganizowano tam Międzynarodowe Sympozjum Artystyczno-Naukowe, w trakcie którego powstały prace, które możemy teraz podziwiać na wystawie.

„Półprzewodnik po Krzemieńcu” to zbiór subiektywnych esejów opowiadających o tym wyjątkowym mieście – o jego przeszłości, ranach, architektonicznych perełkach, otaczających miasto górach, a wreszcie o codziennym życiu. O życiu, które toczy się własnym rytmem w miejscowej dyskotece, kawiarni, pod jedną z cerkwi, w ogrodzie botanicznym, na betonowym placu rozgrzanym od letniego słońca.

W trakcie spotkania z autorami książki dowiemy się, jak trafili do Krzemieńca, co stanowiło inspirację do stworzenia „Półprzewodnika…”, a także poznamy idee, która zainspirowała ich do powołania Towarzystwa Krzemienieckiego.Spotkaniu z autorami „Półprzewodnika” towarzyszy prowadzona przez nich zbiórka na rzecz Krzemieńca. Z zebranych środków finansowych Towarzystwo Krzemienieckie zakupi, w uzgodnieniu z lokalnymi władzami, produkty potrzebne aktualnie w mieście i na froncie i przetransportuje je do Ukrainy. Gorąco zachęcamy do wsparcia tej zbiórki!

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content