Muzeum Kresów w Lubaczowie

Echa powstania styczniowego w malarstwie

W dniach 1 i 6 maja 1863 r. gen. Antoni Jeziorański stoczył z Rosjanami dwie zwycięskie bitwy pod Kobylanką. Do tego wydarzenia, jednych z ważniejszych bitew powstańczego zrywu, nawiązał lubaczowski artysta Adam Mamczur.

Mamczur studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Znany jest ze swoich awangardowych obrazów, które powstawały przy użyciu skromnych środków artystycznego wyrazu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, przede wszystkim realistyczne o tematyce portretowej, batalistycznej, pejzażowej oraz martwą naturę.

„Bitwa pod Kobylanką” z 1982 r., znajdująca się w kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie, przedstawia atak polskiego konnego oddziału powstańczego na cofające się piesze oddziały rosyjskie. Na obrazie widzimy pędzące konie, stłoczone postacie jeźdźców, połyskujące w dłoniach szable, uciekających w popłochu Rosjan. Artysta zdecydowanymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, zielonymi zróżnicowanymi barwami zaznacza teren między ścierającymi się Rosjanami i Polakami. Przestrzeń obrazu wypełniają plamy brązu, błękitu, brudnej zieleni, przechodzącej stopniowo w czerń, oraz rozwichrzone zielono-brązowe plamy kobylańskiego lasu.

Motywy powstania styczniowego zyskały niemałą popularność, sięgali i sięgają do nich artyści wielu pokoleń i różnych środowisk twórczych. Malarstwo okresu powstania styczniowego doczekało się także szeregu opracowań w postaci katalogów wystaw, pamiątkowych albumów czy biografii artystów.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content