Muzeum Kresów w Lubaczowie

O tajemnicach Wzgórza Zamkowego i profesjach sprzed tysięcy lat w ramach Europejskich Dni Archeologii

W piątek, 16 czerwca 2023 r., po raz pierwszy w naszym muzeum organizowaliśmy Europejskie Dni Archeologii. Ich głównym celem jest prezentacja pracy archeologa i tego w jaki sposób wpływa ona na poznanie najdawniejszej historii naszych „małych ojczyzn”.  Wydarzenia mają również na celu zwiększenie świadomości potrzeby ochrony stanowisk archeologicznych, aby zachować dziedzictwo dla przeszłych pokoleń. W środę, 14 czerwca, w inauguracji Europejskich Dni Archeologii w Polsce, która odbyła się w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki, uczestniczył Piotr Zubowski, dyrektor naszego muzeum.

W ramach tegorocznych Dnia Archeologii w Muzeum Kresów w Lubaczowie przygotowaliśmy cykl warsztatów prezentujących dawne profesje.

Podczas zajęć „Jak to z garnkiem było” młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusz Kościuszki w Lubaczowie zapoznała się z technikami garncarskimi oraz wykonała niepowtarzalne naczynia i inne przedmioty z gliny.

Następnie uczniowie klasy VIIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie wykonali własnoręcznie ozdoby. Z miedzianego drutu powstały pierścionki, bransolety, szpile i zapinki. Z modeliny wykonaliśmy kopie bransolet, pierścionków i paciorków szklanych odkrytych podczas badań archeologicznych w okolicach lubaczowskiego Wzgórza Zamkowego.

Podczas ostatnich zajęć zmierzyliśmy się z tkactwem. Katarzyna Warmińska-Mazurek wprowadziła nas w tajniki tego zawodu. Poznaliśmy dawne techniki wytwarzania nici i przędzy oraz sposoby wykonywania tkanin. Następnie uczestnicy wykonali za pomocą bartka lub tabliczek własny wzór krajki czyli wzorzystego pasa lub wstążki używanych do przewiązywania w talii lub naszywanego na brzegi spódnic, zapasek i koszul.

Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Kresów w Lubaczowie zakończył wykład  Grzegorza Dąbrowskiego, który zaprezentował wyniki badań georadarowych i elektrooporowych Wzgórza Zamkowego w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie, przeprowadzonych w 2022 r., a dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Europejskie Dni Archeologii obchodzone są w ponad 30 krajach Europy z inicjatywy francuskiego Narodowego Instytutu Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap). W Polsce koordynatorem działań jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Europejskie Dni Archeologii objął patronatem honorowym sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content