Muzeum Kresów w Lubaczowie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 z Muzeum Kresów w Lubaczowie

Serdecznie zapraszamy na cykl wydarzeń, które przygotowaliśmy dla Państwa w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, którym w tym roku towarzyszy hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Zaplanowaliśmy dla Państwa dwie bezpłatne wycieczki, a także koncert zespołu Wernyhora w niezwykłym miejscu.

Program wydarzeń przedstawia się następująco:

WYCIECZKA PIESZA „Szlakiem kamieniarstwa bruśnieńskiego”, sobota, 9 września 2023 r., godz. 10.00

„Z chaosu życia rwiemy się ku górze,

lecz duch się wiecznie na nizinach smęci –

I błądzim, niby na krzyżach rozpięci (…)” (Antoni Lange)

W trakcie wycieczki wędrować będziemy po nizinach wokół Horyńca-Zdroju malowniczymi polnymi ścieżkami. Naszym przewodnikiem będzie Małgorzata Skulimowska.

Plan wycieczki jest następujący:

1) Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na parkingu przy zalewie w Horyńcu-Zdroju (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu).

2) Przejście piesze przez Horyniec-Zdrój: zwiedzanie cmentarza parafialnego i klasztoru franciszkanów.

3) Przejście piesze do Radruża, zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego pw. św. Paraskewy oraz dawnej cerkwi pw. św. Mikołaja.

4) Przejście piesze ścieżką przyrodniczo-kulturową „Dębisko – Kruszyna” z Radruża nad zalew w Horyńcu-Zdroju.

5) Wspólne ognisko (prowiant we własnym zakresie) i zakończenie wycieczki ok. godz. 17.

UWAGA!

Długość trasy to ok. 10 km, czas trwania wycieczki ok. 7 godzin.

Należy ze sobą zabrać: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczową/parasol, dokument tożsamości (część trasy przebiega w bezpośredniej bliskości granicy państwa) oraz prowiant na cały dzień wraz z pakietem ogniskowym. Muzeum Kresów w Lubaczowie zapewnia drewno na ognisko oraz obsługę przewodnicką.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:

Osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: [email protected], do dnia 8.09.2022 r. do godz. 12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Informacje o wycieczce na stronie EDD znajdziesz tutaj


WYCIECZKA PIESZO-SAMOCHODOWA „Szlakiem pustelni”, sobota, 16 września 2023 r., godz. 10.00

„Bycie dobrym jak chleb”, mimo upływu ponad stu lat od śmierci Brata Alberta pozostaje aktualne i bliskie ludziom wrażliwym, empatycznym, otwartym na świat i bliźniego. Ślady odciśnięte przez Jego sandały w piasku roztoczańskich dróg zatarł czas, ale idea wciąż żywa tli się w każdym z nas. Prusie, Monastyr, Brusno, Pizuny… albertyńskie pustelnie niczym paciorki różańca rozsypane po Roztoczu – wybierz się z nami w poszukiwaniu iskry miłosierdzia oraz dziedzictwa Brata Alberta pozostawionego tuz za progiem Twojego domu, nie bez powodu właśnie tu…

Plan wycieczki, której przewodnikiem będzie Renata Ferenc-Pupek, jest następujący:

1. Zbiórka uczestników na parkingu przy klasztorze Franciszkanów w Horyńcu-Zdroju o godz. 10.00.

2. Zwiedzanie kościół parafialnego i klasztoru Franciszkanów w Horyńcu-Zdroju.

3. Przejazd do Prusia i zwiedzanie dawnej cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

4. Przejazd do Werchraty i wyjście na szlak pieszy im. św. Brata Alberta do Monastyru (długość trasy 5–6 km zależnie od jej wariantu) i powrót do samochodów.

5. Przejazd do Pizun i spotkanie w Domu Modlitwy Sióstr Albertynek.

6. Wspólne ognisko (prowiant we własnym zakresie).

7. Powrót do Lubaczowa około godz. 18.

UWAGA!

Należy ze sobą zabrać: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczową/parasol, dokument tożsamości (część trasy przebiega w bezpośredniej bliskości granicy państwa) oraz prowiant na cały dzień wraz z pakietem ogniskowym. Muzeum Kresów w Lubaczowie zapewnia drewno na ognisko oraz obsługę przewodnicką.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

Osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: [email protected], do dnia 15.09.2022 r. do godz. 12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Informacje o wycieczce na stronie EDD znajdziesz tutaj


KONCERT ZESPOŁU WERNYHORA, cerkiew pw. Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, niedziela, 17 września 2023 r., godz. 17.00

Koncert odbędzie się w ramach projektu “Fotograficzne i muzyczne portrety dawnego Roztocza”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska. Edycja 2023”. Będzie to pierwszy z cyklu koncertów, w trakcie której Werynhora, wespół z Krajką, zaprezentują tradycyjną muzykę Roztocza. Kolejne koncerty odbędą się w Hrebennem, Mycowie i Radrużu.

Wernyhora to muzyczne trio z Sanoka grające muzykę folkową o źródłach w karpackim pograniczu Polski i Ukrainy. Zespół od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music min. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). Ostatnio zaś grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent Award przyznawanej przez UPBEAT, czyli europejską platformę festiwali world music.

Wernyhora ma na koncie ponad 50 koncertów w Polsce i zagranicą. Zespół występował m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu (2021), Festiwalu w Rudolstadt w Niemczech (2022), World Music Festiwal w Bratysławie w Słowacji (2022) oraz Folkest w San Daniele we Włoszech (2023). Zespół wydał także dwie płyty „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”. W swoich poszukiwaniach muzycy Wernyhory sięgają do tradycyjnych pieśni Karpat Wschodnich utożsamianych z zwłaszcza z folklorem muzycznym społeczności Bojków. Choć zespół bazuje na oryginalnych melodiach i słowach pieśni ludowych to twórczo rozwija je poprzez użycie wyjątkowego instrumentarium składającego się z instrumentów historycznych. Te ostatnie w połączeniu z charyzmatycznym głosem wokalistki tworzą niezwykłe i niespotykane połączenie.

Zespół tworzą:

Daria Kosiek – wokalistka o silnym i charakterystycznym głosie, znanym zarówno na polskiej scenie folkowej jak i na scenie muzyki tradycyjnej. Laureatka kilku konkursów i Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daria jest przedstawicielką mniejszości ukraińskiej zamieszkującej od wielu pokoleń ziemie wchodzące w skład obecnej Polski. Warte podkreślenia jest również to, że jest ona potomkinią osób deportowanych z pogranicza polsko-ukraińskiego w latach po II wojnie światowej. Odpowiednio dobieranym repertuarem i emocjami przekazywanymi w swym śpiewie pragnie ona przywracać pamięć o kulturze muzycznej społeczności wysiedlonej osiem dekad temu z Karpat jak również podtrzymywać muzyczne tradycje swoich przodków, brutalnie wykorzenionych z ziemi ojców.

Anna Oklejewicz – multiinstrumentalistka grająca w Wernyhorze na instrumentach smyczkowych, w tym na skrzypcach, fidelu, rebeku oraz viola da gamba.

Maciej Harna – multiinstrumentalista grający w zespole na lirze korbowej (hurdy gurdy) oraz drymbie. Twórca i wieloletni lider zespołu Orkiestry jednej góry Matragony, wieloletni edukator muzyczny, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Wernyhorze odpowiada nie tylko za grę na wspomnianych instrumentach, ale także za opracowania i piękne aranżacje utworów granych przez zespół.

Informacje o koncercie na stronie EDD znajdziesz tutaj

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content