Muzeum Kresów w Lubaczowie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 z Muzeum Kresów w Lubaczowie

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które przygotowaliśmy dla Państwa w ramach 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, którym w tym roku towarzyszy hasło „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Jak co roku zaplanowaliśmy dla Państwa dwie bezpłatne wycieczki, które poprowadzi przewodnik beskidzki Renata Ferenc-Pupek. W tym roku dwa z zaplanowanych przez nas wydarzeń, dzięki współpracy z Muzeum Architektury Ludowej im. Klemensa Szeptyckiego, odbędą się także we Lwowie.

Program planowanych wydarzeń przedstawia się następująco:
WYCIECZKA PIESZO-SAMOCHODOWA „KU NOWEMU BRUSNU”

sobota, 7 września 2024 r., godz. 12.00

CZŁOWIEK, z wytworami jego rąk, pomysłowością i różnorodnymi kreacjami jest spoiwem dla wszystkich szlaków przecinających Roztocze – od kulinarnych, przez historyczne, po turystyczne. Możemy je dowolnie łączyć i wiązać ze sobą, eksplorując Roztocze na własny sposób, co pozwala odkryć zapomniane zakątki, przywołać dawne bogactwo kultur, religii, języków. Nie inaczej będzie i tym razem, u progu jesieni na Roztoczu Wschodnim. Drewniane i murowane świątynie uchylą rąbka tajemnicy sacrum, pod czujnym spojrzeniem ikonostasowych postaci cerkwi w Chotylubiu czy ewangelistów z cieszanowskiej polichromii autorstwa Grzegorza Kuźniewicza. Matka Boża Różańcowa z Buska przypomni tułacze losy przesiedleńców, a drzewa szumiące nad kamiennymi mogiłami zanucą o poległych w Wielkiej Wojnie. Pochylimy głowy przy upamiętnieniu mieszkańców Rudki. Docenimy wolność w cieniu pańszczyźnianego krzyża, by schronić się pod sobotami cerkwi świętej Paraskewy w Nowym Bruśnie.

1. Plan wycieczki:Spotkanie uczestników przy cerkwi św. Jerzego w Cieszanowie (dojazd i przemieszczanie się wg programu własnym środkiem transportu) o godz. 12.00.

2. Program zwiedzania:

  • cerkiew pw. św. Jerzego w Cieszanowie
  • dawna cerkiew pw. NMP w Chotylubiu
  • cmentarz greckokatolicki w Chotylubiu
  • pomnik upamiętniający dawnych mieszkańców wsi Rudka, pomordowanych przez UPA
  • cmentarz Wielkiej Wojny w Nowym Bruśnie
  • kościół Nawiedzenia NMP w Nowym Bruśnie
  • Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie – Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie

3. Na zakończenie wycieczki wspólne ognisko na terenie Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie prowiant i wiktuały grillowe każdy zapewnia we własnym zakresie.

UWAGA!

Czas trwania wycieczki to około 5 godzin (bez uwzględnienia czasu dojazdu do Cieszanowa i powrotu z Nowego Brusna).

Wymagane: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczowa / parasol oraz dobry humor. Warto zabrać ze sobą repelent – część trasy leśna.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:

Osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: [email protected], do dnia 6.09.2024 r. do godz. 12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Informacje o wycieczce na stronie EDD znajdziesz tutaj

WYCIECZKA PIESZO-SAMOCHODOWA „Ku Wielkim Oczom”

sobota, 14 września 2024 r., godz. 12.00

CZŁOWIEK, z wytworami jego rąk, pomysłowością i różnorodnymi kreacjami jest spoiwem dla wszystkich szlaków przecinających Roztocze Wschodnie i ziemię lubaczowską – od kulinarnych, przez historyczne, po turystyczne. Możemy je dowolnie łączyć i wiązać ze sobą, eksplorując ten urokliwy obszar na własny sposób, co pozwala odkryć zapomniane zakątki, przywołać dawne bogactwo kultur, religii, języków. Nie inaczej będzie i tym razem, u progu jesieni na wschodnim krańcu Polski. Przekroczymy próg synagogi w Wielkich Oczach, by w przestrzeni niewielkiej Izby Pamięci obejrzeć dary potomków tutejszych Żydów, przybliżające ich religię i kulturę. Zajrzymy na lokalny kirkut, kładąc na nielicznych ocalałych macewach kamień – symbol wędrówki narodu wybranego przez Pustynię Judzką. Wstąpimy przed oblicze Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych a następnie uchylimy dawno nie otwierane drzwi do cerkwi: św. Mikołaja Cudotwórcy w Wielkich Oczach i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wólce Żmijowskiej. Stamtąd pieszo podążymy ku miejscu objawień Pięć Sosen.

1. Plan wycieczki:Spotkanie uczestników przy zespole kościelno-klasztornym w Wielkich Oczach (dojazd i przemieszczanie się wg programu własnym środkiem transportu) o godz. 12.00.

2. Program zwiedzania:

  • kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Andrzeja Apostoła w Wielkich Oczach
  • cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Wielkich Oczach
  • dawna synagoga w Wielkich Oczach
  • kirkut w Wielkich Oczach, cerkiew pw. NMP w Wólce Żmijowskiej
  • miejsce objawień maryjnych Pięć Sosen na tzw. Płomieniu

3. Wspólne ognisko na zakończenie wycieczki (prowiant i wiktuały grillowe we własnym zakresie) – wiata przy kościele w Wielkich Oczach.

UWAGA!

Czas trwania wycieczki około 6 godzin (bez uwzględnienia czasu dojazdu do Wielkich Oczu).

Przejście piesze około 6 km.

Wymagane: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczowa / parasol, dokument tożsamości (trasa w bezpośredniej granicy PL-UA) oraz dobry humor. Warto zabrać ze sobą repelent – część trasy leśna.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:

Osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: [email protected], do dnia 13.09.2024 r. do godz. 12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Informacje o wycieczce na stronie EDD znajdziesz tutaj

WYSTAWA „Archiwum Bolesława Fariona. Portrety dawnego Roztocza w negatywach lubaczowskiego fotografa” oraz koncert zespołu Wernyhora

Muzeum Architektury Ludowej im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie, sobota, 7 września 2024 r., godz. 17.00 i 19.00.

Więcej o wydarzeniach, realizowanych w ramach II Otwartego Konkursu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, przeczytasz tutaj >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content