Muzeum Kresów w Lubaczowie

Ikona „Chrystusa w Siłach” po pracach konserwatorskich

Na początku stycznia 2024 r. w Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Kresów w Lubaczowie zakończyły się prace przy jednej z najstarszych ikon w naszej kolekcji – ikonie „Chrystusa w siłach” („Спас в силах”) z Cewkowa, powstałej w XVI w.

Powodem wykonania prac konserwatorskich był zły stan zachowania zabytku, a co za tym idzie konieczność zahamowania postępującej degradacji, związanej z odspajaniem się wierzchnich warstw malarskich od podłoża. Najpewniej było to związane z naturalnymi procesami starzenia się materiałów oraz praca drewnianego podobrazia wykonanego z dwóch desek najprawdopodobniej z drewna liściastego, z kilkoma uwidocznionymi wtórnymi wstawkami, powykręcanego w różnych kierunkach. Wynikiem tego były liczne zniszczenia: pęknięcie wzdłuż łączeń desek, odspojenia zaprawy od podłoża, duże ubytki zaprawy wraz z warstwą malarską dwa po prawej stronie odsłaniające ww. wstawki podobrazia, fragmenty płótna, wzdłuż dolnej krawędzi oraz podłużne, pionowe w centralnej części i po lewej stronie. Ikona na całości posiadała siatkę spękań – krakelur, kumulujących się głównie w obrębie wyżej opisanych zniszczeń. Całe lico ikony było pokryte pociemniałym werniksem, z licznymi plamami i zaciekami.

Ustalając zakres prac wzięto pod uwagę wiek oraz jakość obiektu. Głównym zamiarem było zachowanie wiekowego wyglądu, dlatego ograniczono się do konserwacji zachowawczej: technicznej, konsolidując warstwy wierzchnie do podłoża i uzupełniając zaprawą wybrane ubytki, oraz estetycznej, rekonstruując jedynie fragmenty przeszkadzające w odbiorze – czytelności obrazu. Zdecydowano się na wykonanie odwracalnych uzupełnień akwarelą w sposób scalający kolorystycznie, ale odróżniający się od oryginału – kreską.

Opracowano na podstawie dokumentacji konserwatorskiej autorstwa Anity Kuchty-Kurasińskiej

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content