Muzeum Kresów w Lubaczowie

“JoRcajt – czas chasydów” – zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Jorcajt – czas chasydów”, którą mamy przyjemność współorganizować wspólnie z Muzeum Etnograficznym – Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 6 lutego 2022 r., o godz. 16.00 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Jorcajt to w tradycji żydowskiej rocznica śmierci. Jest obchodzony radośnie i bardzo uroczyście. W kalendarzu hebrajskim daty jorcajtów są stałe, natomiast w kalendarzu gregoriańskim ruchome. W ten dzień odwiedza się grób zmarłego, zostawiając kamyczki na macewie (nagrobku), odmawia się modlitwę Kadysz, zapala jorcajtową świecę, która według tradycji powinna się palić przez 24 godziny, a także studiuje się Torę i recytuje psalmy, szczególnie na grobach znaczących rabinów czy cadyków. Na wystawie znalazły się fotografie Joanny Sidorowicz, Dariusza Gawrońskiego, Piotra Krasa i Jerzego Sobola. Od lat dokumentują oni uroczystości jorcajtowe cadyków pochowanych na cmentarzach żydowskich w centralnej i wschodniej Polsce (Lelów, Leżajsk, Radomsko), a także na dzisiejszej Ukrainie (Humań, Bracław, Międzybóż).

Kuratorem wystawy jest Joanna Kurbiel, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W związku z sytuacją epidemiczną prosimy o potwierdzenie obecności do dn. 3 lutego 2022 r. (16 632 18 02, [email protected], liczba miejsc ograniczona) oraz zastosowanie się do aktualnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój