Muzeum Kresów w Lubaczowie

Kolorowe jarmarki. Piknik rodzinny. Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w pikniku rodzinnym „Kolorowe Jarmarki”, który będzie zwieńczeniem warsztatów makatki ludowej, haftu i tkactwa, zorganizowanych w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. Piknik odbędzie się w zielonym plenerze Zespołu Zamkowo-Parkowego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie w niedzielę, 26 czerwca 2022 r., w godzinach 14.00–18.00.

Na naszych młodszych i starszych gości czeka wiele etnograficznych atrakcji, które przygotują wybitni artyści zajmujący się tkaniną artystyczną, rękodziełem ludowym oraz muzyką i tańcem tradycyjnym.

W programie znalazły się m.in.:

POKAZY przędzenia na kołowrotku, tkactwa, haftu, makatki ludowej i garncarstwa,

WARSZTATY miniatury tkackiej, wykonywania lalek z gałganków (motanki), tańca ludowego,

KONCERT zespołu „Kresy”,

KIERMASZ ludowych wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła: zabawkarstwo, wikliniarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo,

DEGUSTACJA tradycyjnych potraw, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu ziemi lubaczowskiej.

Wśród licznego grona artystów znajdą się m.in.:

Anna Hlebowicz – absolwentka Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczęszczała do Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego, prowadzonej przez prof. Edwarda Tarkowskiego, a także do Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego. Warsztat tkacki doskonaliła pod okiem prof. Doroty Grynczel. Zajmuje się malarstwem i tkaniną.

Zygmunt Łukasiewicz – studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w zakresie Tkaniny. W latach 1980–1986 pracował na macierzystej uczelni: prowadził farbiarnię w Katedrze Tkaniny, wykładał materiałoznawstwo, techniki podstawowych splotów tkackich, budowę krosien tkackich, technologię farbowania barwnikami pochodzenia mineralnego i roślinnego. Aktualnie jest wykładowcą na Wydziale Tkaniny w łódzkiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Janina Szynal – zajmuje się haftem, głównie krzyżykowym. Wyszywa obrazy, obrusy, serwety, makatki. Jest laureatką i uczestniczką wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Rękodzieła i sztuki ludowej. W swoim dorobku ma liczne wystawy oraz udział w warsztatach rękodzieła i sztuki ludowej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej.

Agnieszka Ciura – absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności malarstwo i rysunek. Uczestniczka i laureatka międzynarodowych przeglądów i konkursów malarstwa, projektów artystyczno-naukowych, plenerów malarskich oraz wystaw. W swoim dorobku ma również prowadzenie warsztatów plastycznych z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem, haftem i makatką ludową. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich.

Aleksandra Winnik-Zając – ukończyła studia polonistyczne na UMCS w Lublinie. Obecnie prowadzi Ogród Zabaw i Pracownię Warsztatową Etno Roztocze. Zajmuje się rękodziełem – szyje szydełkuje. Tworzy tkaniny artystyczne metodą tradycyjnego tkactwa. Jej działania skupiają się wokół kreatywnego aktywizowania dzieci oraz młodzieży. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz wydarzenia wspierające działania twórcze.

Joanna Rey – rękodzielniczka, absolwenta Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej. Dyplom Mistrzowski w zawodzie hafciarka oraz tkaczki. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć plastycznych, rękodzielniczych i tradycyjnych technik sztuki ludowej w formie warsztatów jednorazowych, cyklicznych, realizacji zadań projektowych jak i imprez masowych (np. jarmarki).

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny! Wspólnie odkrywajmy ludowe tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content