Muzeum Kresów w Lubaczowie

Kolorowe jarmarki w Zespole Zamkowo-Parkowym

W niedzielne, słoneczne popołudnie, 26 czerwca 2022 r., w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie zagościły „Kolorowe jarmarki”. W zielonych plenerach starego parku ulokowały się stragany ludowych wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła. Przygotowano też pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników pikniku: przędzenia na kołowrotku, tkania na krosnach, haftu krzyżykowego i makatki ludowej, wykonywania lalek z gałganków czy lepienia w glinie.

Wśród prowadzących znaleźli się: Joanna Rey (Pracownia Artystyczna Splot), Anna Hlebowicz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zygmunt Łukasiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Agnieszka Ciura, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Janina Szynal ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej Aleksandra Winnik-Zając (Etno Roztocze Ogród Zabaw), a także Monika Kalinowska z Kresowej Osady w Baszni Dolnej oraz Zbigniew Makowski, wikliniarz z Rudnika nad Sanem. Nie zabrakło też swojskiego jadła. Degustacje tradycyjnych potraw przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Krowicy Lasowej i Lisich Jam.

Nie zawiedli uczestnicy. Licznie przybyłych gości powitali gospodarze: dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski oraz starosta lubaczowski Zenon Swatek. Wydarzenie otworzył i uświetnił swoją obecnością Zespól ludowy „Kresy” z Gminy Lubaczów. W bogatym repertuarze Zespołu znalazły się tańce i przyśpiewki z okolic Lubaczowa, tańce rzeszowskie, przeworskie, krośnieńskie, jak również tańce ukraińskie, huculskie oraz taniec narodowy Krakowiak. Występ zespołu był dużym wydarzeniem i budził ogromne emocje wśród publiczności. Wrażenie robiły nie tylko tańce w choreografii Moniki Jezuit, ale też piękne stroje, które powstały m.in. dzięki współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zespół „Kresy” działa od 2009 r. i od samego początku jego kierownikiem jest Tomasz Jezuit.

Piknik „Kolorowe jarmarki” odbył się w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. Było to zwieńczenie czerwcowych warsztatów z makatki ludowej, haftu i tkactwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Fot. Tomasz Michalski, Krystian Kłysewicz

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój