Muzeum Kresów w Lubaczowie

Koniec wakacji!

„Wszystko co dobre, kiedyś się kończy”. Przyszedł czas i na wakacje.

Jak co roku Muzeum zaprosiło dzieci na zajęcia z cyklu „Wakacje w Muzeum”. W 2024 r. przebiegały one pod hasłem „Sztuka dziecka szuka”. W programie nie brakowało atrakcji, a zajęcia dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat odbywały się w każdy piątek lipca oraz sierpnia i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pierwszego dnia „Wakacji w muzeum” doborowa grupa młodych artystów spacerowała po Zespole Zamkowo-Parkowym w poszukiwaniu żab i innych rodzimych płazów, które zamieszkały w tutejszym stawie. Dzieci świetnie się bawiły przy tworzeniu nenufarów i lepieniu z plasteliny kolorowych żabek. Kolejnego dnia wakacji rozmawialiśmy o historii i o rodzajach wachlarzy. Odwiedziliśmy nasze muzealne damy w galerii portretów, a potem dzieci projektowały wachlarze i karneciki. W sam raz na bal.

W następny wakacyjny piątek zajmowaliśmy się rzeźbą. Odnaleźliśmy wszystkie rzeźby na wystawach stałych i wokół muzeum, od tej najmniejszej – glinianej figurki tura, przez drewniane rzeźby ludowe, rzeźby z kamienia bruśnieńskiego, rzeźby sławnej rzeźbiarki Janiny Reichert, po tę największą – „Nimfę”, która zaklęta w kamień śpi na trawniku przed muzeum. Przekonaliśmy się, że mogą one mieć różne formy i stworzone są z różnorodnych materiałów. Po tym wstępie młodzi, obiecujący artyści przystąpili do pracy i stworzyli własne dzieła.

W toku kolejnych zajęć, w nawiązaniu do polskiego folkloru opowiedzieliśmy sobie krótko o znaczeniu kwiatów i ziół w tradycji i obrzędowości ludowej. Obejrzeliśmy motywy kwiatowe w sztuce ludowej: te wymalowane na skrzyniach wiannych, te wyhaftowane na strojach lubaczowskich, i te zrobione z bibuły, by ozdabiały izbę. Następnie, z zebranych wcześniej na okolicznych łąkach kwitnących roślin, wiliśmy wianki.

Efekty lipcowych zajęć można było podziwiać na fotografiach w altance pod wzgórzem zamkowym w „Starym Parku”.

W sierpniu wakacyjne zajęcia były inspirowane wystawami wybitnego artysty malarza z Lubaczowa Janusza Szpyta: „Opowieść o człowieku i „40 lat z paletą”. Wspólnie zwiedzaliśmy wystawy, zapoznając się z warsztatem współczesnego artysty malarza oraz wybranymi zagadnieniami z dziedziny malarstwa. Dzieci uważnie przyglądały się tematom obrazów i ich kolorystyce. Jakie barwy malarz najwyraźniej lubi, które najczęściej pojawiają się na obrazach? I czy to ma znaczenie? Dzieci odpowiadały na pytania, same też kompletowały swoje palety, mieszały barwy i malowały własne obrazy.

Za tydzień spotkaliśmy się znowu w naszej letniej pracowni, gdzie tworzyliśmy wielkoformatowe prace, rozmaite kubistyczne obrazy pełne konturów i kolorów, stworzone z indywidualnych postaci dzieci.

Pejzaż z kapliczką, „Galeria Oficyna”, staw z nenufarami, wiekowe lipy, to przykładowe tematy obrazów, jakie powstały podczas pleneru malarskiego w Zwspole Zamkowo – Parkowym. Plener był wspaniałą okazją do szlifowania umiejętności plastycznych i świetną zabawą.

Ostatnie warsztaty odbyły się w piątek 23 sierpnia. Zgrana już ekipa młodych twórców podjęła kolejne wyzwanie i stworzyła ciekawe obrazy. Tym razem tematem były kwiaty. Dzieci tworzyły je na wiele sposobów: malowały kwiaty realistycznie, to znów abstrakcyjnie, albo odbijały zebrane wcześniej rośliny i domalowywały własne historie.

Wakacje w muzeum dobiegły końca!

Dziękujemy wszystkim młodym artystom i ich rodzicom za udział w zajęciach. Było nam niezmiernie miło gościć Was w każdy piątek wakacji. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, by realizować kolejne ciekawe pomysły.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content