Muzeum Kresów w Lubaczowie

Kresowy ETNOstrój. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego. Relacja z wernisażu

W niedzielę, 18 września 2022 r. o godz. 17.00 w budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbył się wernisaż wystawy „Kresowy ETNOstrój”. Tradycje pogranicza polsko – ukraińskiego”.

Uroczystą wydarzenie rozpoczął dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski, który powitał licznie przybyłych gości i zaprosił do wysłuchania koncertu zespołu śpiewaczego z Narola „Galicjanki z Roztocza”. Julia Eisenbardt, Julita Urbańczyk, Urszula Wielgosz i Aleksandra Wołoszyn-Banaś oczarowały publiczność śpiewem a capella oraz oryginalnym repertuarem regionalnych pieśni polskich, ukraińskich i chachłackich. Następnie głos zabrał Janusz Mazur,  kurator wystawy, kustosz w Dziale Etnograf ii i Budownictwa Ludowego Muzeum Kresów w Lubaczowie, który wprowadził gości w tematykę wystawy.

Ekspozycja “Kresowy ETNOstrój” prezentuje różnorodne formy ludowego ubioru na terenie dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego, w tym przede wszystkim na ziemi lubaczowskiej. W ciągu ostatnich 200 lat strój ludowy na tym terenie uległ znaczącym przemianom. Można je zaobserwować na przykładzie reprodukcji unikatowych rysunków Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego z I poł. XIX w., fotografii z przełomu XIX i XX w. oraz z I poł. XX w., a także oryginalnych strojów z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie (XIX/XX w.).

Kajetan Wawrzyniec Kielisiński (1808 – 1849) należał do grona romantycznych twórców zafascynowanych rodzimą historią i kulturą. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem miniaturzysty Jana Feliksa Piwarskiego. W latach 30. XIX w. związany był z mecenatem artystycznym rodzin Pawlikowskich w Medyce i Działyńskich w Oleszycach, a później w Kórniku. Z ziemi przemyskiej i lubaczowskiej wyruszał na wyprawy krajoznawcze w okolice Lwowa, a także na Podole i Pokucie oraz w Karpaty. W ciągu kilku lat pobytu Kielisińskiego na Kresach powstało ponad tysiąc przedstawień ukazujących typy ludowe i sceny rodzajowe, w tym około 30 z okolic Oleszyc. Prace te artysta wykonywał z niezwykłą precyzją w formie kolorowanych miniatur. Konsekwentnie, z przodu  i z tyłu przedstawiał różnorodność krojów i dekoracji wiejskich i małomiasteczkowych strojów np: żupanów, kaftanów, sukman. Szczególnie ciekawe są miniatury ukazujące stroje starosty weselnego z Dachnowa czy drużki z Borchowa. Z kolei na fotografiach zobaczyć można ludność wiejską zgromadzoną na rynkach małych miasteczek podczas dni targowych czy przy rodzimych świątyniach.

Dużym atutem wystawy są oryginalne stroje ludowe z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie, są to min. elementy świątecznego stroju kobiecego: koszule, gorsety, spódnice oraz zapaski. Smakowitym akcentem wydarzenia był tort z cukierni Stefanii Sierkowskiej skrojony na miarę wystawy „Kresowy ETNOstrój”

Ekspozycji towarzyszy folder oraz kolorowanka z pracami Kajetana W. Kielisińskiego

Wystawę można oglądać do końca grudnia 2022 r.

Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2022

Fot. Krystian Kłysewicz, Tomasz Michalski

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content