Muzeum Kresów w Lubaczowie

Labirynt sztuki. Plastyka jarosławska. Relacja z wernisażu

Na wernisaż wystawy przygotowanej z okazji 75-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu przybyło wielu gości. W niedzielę 10 marca 2024 r. w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie spotkali się absolwenci „jarosławskiego plastyka”, obecni uczniowie, nauczyciele i sympatycy szkoły, która kształci młodych artystów. 

Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, przywitał przybyłych gości, a szczególnie dyrekcję Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, Jacka Tracza oraz Marcelinę Witek. Wernisaż rozpoczął się od wspomnienia o Krzysztofie Krzychu, artyście z Lubaczowa, który był długoletnim nauczycielem oraz dyrektorem liceum w Jarosławiu. W pamięci zebranych zachował się nie tylko jako wspaniały, pełen energii pedagog, ale też jako wyjątkowy człowiek. Henryk Cebula, wieloletni przyjaciel artysty, wspomina go jako sprawnego organizatora, który zawsze potrafił znaleźć sponsorów, by zabrać „dzieci na plener” i nauczyć czegoś więcej, pokazać różne zakątki Polski. Głos zabrali również syn Krzysztofa Krzycha oraz goście wystawy, co pokazuje, jak ważną osobą był w środowisku lokalnych artystów.

A szkole to on był właśnie oddany. Oddany młodzieży. Przynosił drożdżówki i soki, i jak ktoś chciał, to sobie brał, jak był głodny. (…) Zawsze zostanie w mojej pamięci, w pamięci uczniów, w pamięci kolegów, koleżanek… to był dobry, ciepły człowiek

– podsumował Henryk Cebula.

Historia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, ale na dobre szkoła zaczęła działać w trudnych czasach powojennych od 1948 roku. Obecnie ma swoja siedzibę przy ul. Jezuickiej oraz w budynku dawnej synagogi, która jest wspaniałą przestrzenią dla odbywających się tam wystaw.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych dla tych, którzy mają artystyczne zacięcie, jest doskonałym kierunkiem i z pewnością w przestrzeni tej wystawy będziemy realizować zajęcia edukacyjne, które pozwolą lepiej szkołę poznać być może jej przyszłym absolwentom

– zapowiedział Piotr Zubowski.

75 lat to sędziwy wiek dla szkoły, ale w jej murach wciąż króluje młody duch, nie tylko dzięki uczniom, ale jest to też zasługa energii i entuzjazmu nauczycieli. Liceum znane jest z bogatej oferty edukacyjnej, która zmienia się i unowocześnia zgodnie z nowymi potrzebami uczniów i trendami w sztuce oraz osiągnięciami technicznymi. W ofercie szkoły znajdują się m.in. zajęcia z projektowania graficznego, filmu, fotografii, projektowania przestrzeni i ubioru.

Nasza szkoła ma taką siłę fatalną, która takich zwykłych uczniów w młodych artystów przerabia. Po pięciu latach wychodzą młodzi artyści, którzy znają zasady estetyki, którzy tworzą w różnych specjalizacjach

– mówił dyrektor Jacek Tracz.

Wystawa prac uczniów i nauczycieli jarosławskiego plastyka to zbiór przekrojowy, obejmujący wiele lat, wiele osób i wiele technik. Zwiedzający mogą się zanurzyć w tematy, kolory i faktury jak w labirynt. Labirynt młodych talentów, marzeń, wyobraźni i nadziei. Wystawa tchnie niezwykłą energią, przyciąga uwagę i skłania do refleksji. Jak podkreśliła Anita Żmurko-Sieradzka, kuratorka, autorka niebanalnej aranżacji wystawy:

Jest to wystawa, która opowiada o pięknie, opowiada o cudzie, o pasji, o marzeniach, spełnionych i niespełnionych, naszych uczniów, naszych absolwentów, ale też i wspaniałego grona pedagogicznego, artystów, którzy wykładają w tej szkole i wykładali na przestrzeni tych 75 lat. Ta wystawa jest mariażem sztuk, (…) różne dziedziny sztuki przeplatają się ze sobą.

Przestrzeń wystawy została zaprojektowana tak, by zostawić widza sam na sam ze sztuką, nie sugerować mu interpretacji, nie narzucać odbioru. Dlatego też tło stanowi czerń i biel, najczystszy z możliwych kontrastów, który nie przytłacza, a wydobywa z prezentowanych prac ich artystyczne walory. Wystawa nie skupia się na chronologii i temacie, gdyż jest to suma różnych prac, które po połączeniu tworzą osobne, jedno, duże dzieło, które „oddziałuje”. I taki jest główny zamysł wystawy – wywołanie emocji.

Nie da się wszystkiego powiedzieć słowami, ale na pewno trzeba  zobaczyć, odczuć i wtedy coś nowego się narodzi

– przekonywała Anita Żmurko-Sieradzka.

Ostatnim punktem programu było losowanie niespodzianek – trzech grafik przygotowanych przez dyrekcję Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, które wręczyła szczęśliwcom dyrektor Marcelina Witek.

Wystawa z okazji 75-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu tworzy przestrzeń optymistyczną i inspirującą, która przenosi widza w labirynt sztuki, myśli i wyobraźni.

Barbara Kubrak

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content