Muzeum Kresów w Lubaczowie

Lwów, Londyn, Toledo. Za nami wernisaż wystawy prac Mariana Kratochwila

W minioną niedzielę, 26 stycznia 2025 r., w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie odbył się wernisaż wystawy „Marian Kratochwil (1906–1997). Kresy w sercu i na emigracji”, przygotowany wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wśród obecnych gości, przywitanych przez Piotra Zubowskiego, dyrektora naszego Muzeum, znaleźli się m.in. dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległość, dr Jan Sęk, Przewodniczący Rady Muzeum przy Muzeum Niepodegłości, kuratorzy wystawy – Sylwia Popławska i dr Krzysztof Bąkała, Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości i Antoni Dragan, główny specjalista ds. badawczych warszawskiej placówki. Organizatorów Muzeum Kresów w Lubaczowie reprezentowali Zenon Swatek, wicestarosta lubaczowski, oraz Mateusz Werner, kierownik Oddziału Dziedzictwa i Projektów Kulturalnych w Departamencie Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Na ekspozycji zobaczymy ponad 100 prac pochodzących ze zbiorów prywatnych dra Jana Sęka, znajdujących się w depozycie Muzeum Niepodległości. Prace prezentowane były dotychczas jedynie w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Miejskiej Bibliotece Publicznej im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

Aranżacja wystawy, przygotowana przez Anitę Kuchtę-Kurasińską, konserwatorkę dzieł sztuki, prowadzącą Pracownię Konserwatorską Muzeum Kresów w Lubaczowie, pozwala przenieść się w świat cały czas mało znanego w Polsce artysty, który urodził się na Huculszczyźnie, w Kosowie, w 1906 r.

Wystawę podzielono tematycznie biorąc pod uwagę miejsca pobytu artysty. Zaakcentowano więc jego międzywojenne podróże po Kresach oraz okres warszawski. Następnie Szkocję gdzie przebywał podczas II wojny światowej. Kolejnym miejscem jego zamieszkania był Londyn gdzie pracował do śmierci w 1997 r. Ważne w twórczości Artysty były też częste podróże do Hiszpanii, a powstałe w ich wyniku prace zostały uhonorowane w postaci propozycji nazwania jego imieniem jednej z ulic w Granadzie oraz przyznaniem mu orderu Izabeli Katolickiej.

Wystawę można oglądać do 22 czerwca 2025 r., serdecznie zapraszamy.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content