Muzeum Kresów w Lubaczowie

Międzynarodowa Noc Muzeów 2022 w Muzeum Kresów w Lubaczowie i Zespole Cerkiewnym w Radrużu

Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Nocy Muzeów 2022 r. w Muzeum Kresów w Lubaczowie i Zespole Cerkiewnym w Radrużu. Na cykl wydarzeń, który zaplanowaliśmy, złoży się zwiedzanie wystaw, wieczór opowieści chasydzkich, warsztaty, koncert, spacery miejskie oraz wernisaż nowej wystawy czasowej. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Poniżej publikujemy szczegółowy program:

27 MAJA (piątek)

godz. 9.00–12.00

> Sztetl przez dziurkę od klucza (część I, warsztaty mają charakter zamknięty)

Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym, przestrzeń wystawy „Jorcajt – czas chasydów”

Kreatywne warsztaty, które łączą sztukę opowiadania historii z edukacją plastyczną i etnograficzną. Podczas warsztatów zapoznamy się aktywnie z opowieściami z tradycji chasydzkiej. Te małe przypowieści, świetne do ustnego opowiadania, kryją w sobie mądrość i paradoksalny humor. Warsztaty będą zawierały również praktyczne ćwiczenia pracy z głosem, ciałem, obecnością sceniczną, z pamięcią ustną i kompozycją narracji opowiadanej na żywo, z silnym elementem improwizacji.

Będziemy pracować nie tylko głosem, ale i rękami. Wspólnie odkryjemy, jak wyglądało dawniej życie codzienne w wielokulturowym miasteczku, jakim był Lubaczów, czym zajmowali się chasydzi, jak się ubierali, jak świętowali, kogo można było spotkać na ulicy. Następnie z kopii dawnych fotografii i obrazów oraz przygotowanych materiałów plastycznych (papier, karton, tkaniny, wstążki, materiały naturalne), wewnątrz pudełka, tworzymy przestrzenny kolaż – place miejskie, uliczki, podwórza, wnętrza domów i zakładów rzemieślniczych, uroczystości i obrzędy, sceny rodzajowe.  W każdym pudełku zamknięta jest opowieść. Poznamy jej strukturę i uczymy się, jak ciekawie przekazać ją innym. Wspólnie zastanowimy się, w ilu wariantach można opowiedzieć historię zamkniętą w skrzyneczce i czy nasza opowieść się zmienia w zależności od słuchacza. Gotowe pudełka będą pamiątką dla uczestników. Na koniec warsztatów zrobimy wspólny pokaz, gdzie pokażemy nasze dzieła i opowiemy dziejące się w nich historie.

Prowadzenie: Anna Woźniak i Beata Frankowska

Opowiadaczki historii, edukatorki i badaczki z Mazowieckiego Instytutu Kultury, performerki, współtwórczynie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, od wielu lat pracują z żydowską pamięcią lokalną na terenie całej Polski. W 2013 r., w ramach projektu „Małe muzea, duże historie”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Beata Frankowska prowadziła w Muzeum w Lubaczowie warsztaty „Pamięć i zapomnienie, czyli historie żydowskie”.

godz. 19.00

> Widzieć jasno w zapomnieniu. Wieczór opowieści chasydzkich

„Oto jest, jedzie bryczką. Na tej bryczce, z przodu, z tyłu uczepieni młodzi Żydzi. Wszyscy krzyczą, wiwatują. Potem biorą swojego cadyka na ręce i niosą do synagogi. Pozostali całują go po dłoniach, stopach, ubraniu” – tak chasydzi witali swojego cadyka z Bełza na lubaczowskim rynku w latach trzydziestych XX w. Dlaczego cadycy cieszyli się tak wielkim uznaniem, byli uważani za mędrców, świętych i uzdrowicieli? I co nam dziś pozostało po chasydzkiej tradycji w przypowieściach i w ekstatycznych pieśniach bez słów, zwanych niggunami? Naszymi mistrzami opowieści będą  Baal Szem Tow, Nachman z Bracławia, a także Kelman Szapiro z Piaseczna, porównywany do Janusza Korczaka. Nie zabraknie cudownych opowieści z kręgu Kelmana Segala i Menachema Kipnisa. Zaśpiewamy tez pieśni po hebrajsku i w jidysz, a Anna Woźniak zagra żydowskie nuty na skrzypcach.

Występują: Anna Woźniak i Beata Frankowska

28 MAJA (sobota)

godz. 9.00–11.30

> Sztetl przez dziurkę od klucza (część II, warsztaty mają charakter zamknięty)

Prowadzenie: Anna Woźniak i Beata Frankowska

godz. 12.00

> Sztetl przez dziurkę od klucza – pokaz otwarty uczestników warsztatów, dla wszystkich zainteresowanych

> Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

godz. 12.00 – 24.00, Muzeum Kresów w Lubaczowie

godz. 10.00 – 20.00, Zespół Cerkiewny w Radrużu

Wnętrze i otoczenie zabytkowej cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu | Recykling kulturowy. Pogranicze

godz. 20.00

> Recital akordeonowy pieśni żydowskich w wykonaniu Marka Majchera

Przygoda Marka Majchera z muzyką rozpoczęła się w wieku 8 lat, kiedy podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lubaczowie, w klasie akordeonu. Swoją pasję rozwijał w Liceum Muzycznym II stopnia w Przemyślu i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych przesłuchaniach i konkursach akordeonowych w Polsce i za granicą, zajmując czołowe miejsca i wyróżnienia. Na co dzień pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie. Równocześnie jest organistą w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. Kocha muzykę bałkańską, żydowską, lubi rdzenny folklor różnych krajów. Gra muzykę klasyczną, rozrywkową, kameralną i folklor. Bliska jego sercu jest muzyka sakralna.

29 MAJA (niedziela)

godz. 11.00, 13.30, 16.00

> Śladami żydowskiego Lubaczowa – spacery miejskie

zbiórka: Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym, na trasie spaceru m.in. Rynek w Lubaczowie, miejsce po lubaczowskiej synagodze, cmentarz żydowski