Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w dniach od 27 stycznia do 3 lutego 2023 r. Tegoroczny program został przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Pomimo tego, że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

Program zaplanowanych wydarzeń przedstawia się następująco:

26 stycznia 2023 r. (czwartek)

godz. 16.00, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Spotkanie z Orą Regev-Heumann dla dzieci i młodzieży, prowadzenie: Bartosz Bosak

27 stycznia 2023 r. (piątek)

godz. 10.00, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Spotkanie z Orą Regev-Heumann i Simonem Lavee’m dla nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury

godz. 12.00, Plebańskie Pole między Lubaczowem a Dachnowem, złożenie kwiatów pod pomnikiem, upamiętniającym Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar Holokaustu zamordowanych przez Niemców w Lubaczowie i okolicach w 1943 r.

godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, spotkanie z Andrzejem Potockim, autorem książek “Po tak wielu zostało tak niewiele… Żydzi w Podkarpackiem”, “Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego”, “Śladami chasydzkich cadyków w Podkarpackiem” (możliwość zakupu książek w cenie 25/80 zł)

29 stycznia 2023 r. (niedziela)

godz. 16.00, Muzeum Kresów w Lubaczowie (zbiórka), Spacer miejski “Śladami żydowskiego Lubaczowa”

30 stycznia 2023 r. (poniedziałek)