Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Historii Polski dofinansowało projekt upamiętniający 350. rocznicę wyprawy Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie.

W środę, 11 maja 2022 r., na stronie internetowej Muzeum Historii Polski pojawiły się wyniki programu „Patriotyzm jutra”. Na liście 117 beneficjentów, którym zostaną przyznane dotacje, na drugim miejscu znalazł się wniosek Muzeum Kresów w Lubaczowie pn. „Na pomoc! Sobieski zwycięża Tatarów – gra i działania edukacyjne w 350. rocznicę ‹‹wyprawy na czambuły››”. Jesteśmy dumni, że nasz projekt został tak wysoko oceniony!

Projekt jest poświęcony wydarzeniom, które miały miejsce równo 350 lat temu, jesienią 1672 r. Dotyczy jednego z najważniejszych epizodów wojny Rzeczypospolitej z Imperium Osmańskim, czyli tzw. wyprawy Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie. Była to niezwykle brawurowa i skuteczna operacja wojskowa, która uratowała wiele miejscowości zamieszkiwanych przez ludność polską i ruską przed Tatarami. W ciągu kilku dni hetman Sobieski stoczył szereg bitew w okolicach Lubaczowa – miasta, w którym znajduje się nasze muzeum.

W ramach zadania zostanie opracowana gra wielkoformatowa „Wyprawa na czambuły!” w dwujęzycznej wersji językowej – polskiej i ukraińskiej. Gra będzie głównym elementem serii sześciu „Spotkań z Sobieskim”, które jesienią zostaną przeprowadzone w miejscowościach związanych z historią wyprawy na czambuły w woj. podkarpackim i lubelskim. Rozgrywce będą towarzyszyć lekcje żywej historii, wykłady i prezentacja wystawy „Na pomoc! Sobieski zwycięża Tatarów”. W cerkwi św. Paraskewy zostanie zorganizowany także koncert wraz z warsztatami śpiewu, popularyzujące kulturę pogranicza polsko-ukraińskiego.

Uczestnikami działań będą uczniowie oraz osoby dorosłe, zarówno Polacy jak i Ukraińcy, w tym uchodźcy z obecnej wojny.

Projekt zwiększy świadomość mieszkańców w zakresie lokalnego dziedzictwa kulturowego – namacalnych pamiątek i świadków tamtych wydarzeń (cerkwi, kapliczek, krzyży przydrożnych, pomników i pomników przyrody, muzealiów prezentowanych w Muzeum Kresów w Lubaczowie). Upowszechni i ożywi także niematerialne dziedzictwo tamtych wydarzeń – historie, legendy, zwyczaje, w tym przede wszystkim historię i legendę pięknej wójtowej radrużańskiej Marii Dubniewiczowej, która porwana w jasyr w 1672 r., po 27 latach spędzonych w Konstantynopolu na dworze osmańskiego szejka, powróciła do rodzinnej wsi.

Projekt zostanie zrealizowany w okresie czerwiec – grudzień 2022 r.

Kwota dofinansowania: 48 000,00 zł.

Instytucją zarządzającą programem „Patriotyzm jutra” jest Muzeum Historii Polski.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content