Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów z dofinansowaniem w zakresie konserwacji zabytkowych tkanin

W dniu 8 marca 2023 r. rozstrzygnięty został kolejny program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Wspieranie działań muzealnych”. Wśród wniosków, które otrzymały dofinansowanie, znalazł się także ten złożony przez nasze Muzeum. Zadanie pn. “Konserwacja tkanin historycznych i etnograficznych z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie” otrzymało dotację w kwocie 63 600,00 zł.

W ramach przedsięwzięcia planowane jest przeprowadzenie pełnej konserwacji 19 obiektów z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie, prezentowanych na wystawach stałych „Dzieje ziemi lubaczowskiej” i „Kultura wsi lubaczowskiej” oraz znajdujących się obecnie w magazynie. Eksponaty są ściśle związane z losami mieszkańców powiatu lubaczowskiego w okresie II wojny światowej oraz obrazują życie i kulturę wsi lubaczowskiej, jako części dawnych Kresów Rzeczypospolitej. W chwili obecnej, z uwagi na zły stan zachowania, obiekty wymagają podjęcia pilnych działań konserwatorskich w celu zabezpieczenia ich przed postępującym procesem niszczenia.

Wytypowane tkaniny z Działu Historycznego są świadectwem poświecenia polskich obywateli w walce o wolną ojczyznę w okresie II wojny światowej. Żołnierz polski,
niezależnie od frontu, na którym przyszło mu walczyć, kierował się dewizą Wojska Polskiego „Honor i Ojczyzna”, a mundur polskiego żołnierza (lub części umundurowania), w sposób bezpośredni odnoszą się do tych wartości. Konserwacja i przywrócenie pierwotnych wartości estetycznych ww. eksponatów pomoże w dalszym prezentowaniu wiedzy z tego konkretnego okresu, a uzupełnienie o dodatkowe obiekty, dotychczas przechowywane w magazynie, w sposób istotny ją uzupełni.

Obiekty pochodzące z Działu Etnografii i Budownictwa Drewnianego reprezentują szeroki zakres chronologiczny (k. XIX i 1 poł. XX w.) i użytkowy (elementy stroju kobiecego i męskiego, codziennego i świątecznego), a jako pewien zespół są przykładem rozwoju stroju ludowego na kresowych terenach dawnej Rzeczypospolitej, szczególnie na obszarze pogranicza polsko-ukraińskiego. W szerokim pasie między Lubaczowem a Lwowem strój ludowy był oznaką przynależności do określonej grupy narodowej i społecznej.

Efektem działań realizowanych w ramach zadania będzie zabezpieczenie tkanin przed postępującym zniszczeniem oraz możliwość ich dalszego eksponowania na wystawach stałych Muzeum – przywrócenie ich oryginalnego wyglądu, a także poprawa wartości estetycznych ekspozycji.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content