Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum pozyskało dofinansowanie na prace konserwatorskie przy ławkach z cerkwi pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie

Znamy wysokość dotacji przyznanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Wśród docenionych wniosków znalazł się ten dotyczący ławek z cerkwi pw. św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie. Kwota dotacji wyniosła 10 000,00 zł.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu wpłynęło 296 wniosków na dotacje 2024, dla zabytków nieruchomych liczba ta wynosi 175, dla ruchomych 121. Kwota, która zostanie rozdysponowana na prace remontowo-konserwatorskie wynosi 9 392 000,00 zł.

Ławki cerkiewne w Nowego Brusna, które powstały w 2. poł. XIX w. zostały wpisane do rejestru zabytków pod nr B-1083 z dn. 30 października 2023 r. Są jedynym oryginalnym elementem zachowanym in situ z dawnego wyposażenia cerkwi. W 1929 r. ławki zostały wymienione w inwentarzu cerkwi w Nowym Bruśnie, jako dwie „stare” ławki, z których jedna para ustawiona była po prawej stronie, a druga po lewej stronie nawy. Pozbawienie cerkwi funkcji liturgicznych po II wojnie światowej i pozostawienie zachowanego wewnątrz wyposażenia bez należytego zabezpieczenia, spowodowało jego dewastację i liczne straty. Dzięki działaniom zabezpieczającym w latach 50. i 60. XX w. część zabytków ruchomych trafiła do Muzeum Narodowego w Przemyślu i Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie (ob. Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie). Ławki pozostały na miejscu i w ciągu ostatniego półwiecza zostały silnie uszkodzone. Zachowały jednak swą zasadniczą strukturę, która pozwala podjąć starania o ich odnowienie.

Założeniem planowanych prac konserwatorskich jest zahamowanie procesów degradacji oraz przywrócenie ławkom pierwotnych właściwości technicznych i autorskich walorów estetycznych. Część elementów ławek zostanie poddana pełnej konserwacji, natomiast elementy mocno uszkodzone, o osłabionej strukturze, zostaną zastąpione nowymi z odtworzeniem starych rozwiązań konstrukcyjnych (w oparciu o archiwalne fotografie wiadomo o niezachowanych obecnie elementach, takich jak: podłogi pod ławkami, zwieńczenie wolutowymi opaskami boków siedzisk, profilowane gałki na zwieńczeniu boków, półki pod deską pulpitu itp.).

Realizacja zadania będzie jednym z działań, które mają na celu rewitalizację Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie, powrót zachowanego wyposażenia, adaptację do celów muzealnych i udostępnienie kompleksu zwiedzającym.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content