Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzyczna inauguracja Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Zespole Cerkiewnym w Radrużu

Serdecznie zapraszamy do Zespołu Cerkiewnego w Radrużu na koncert pt. „A to Polska właśnie”, którym zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 27 lipca 2023 r. o godz. 19. Utwory Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Andrzeja Panafiuka usłyszymy w wykonaniu Renaty Johnson-Wojtowicz. Towarzyszyć jej będzie kwintet smyczkowy ARSO Ensemble w składzie: Robert Naściszewski – skrzypce, Orest Telwach – skrzypce, Aleksandra Jarosińska – altówka, Anna Naściszewska – wiolonczela i Sławomir Ujek – kontrabas.


Renata Johnson-Wojtowicz urodziła się 5 maja 1983 r. Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Malawskiego w Przemyślu, a kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom  w klasie dr Macieja Bartczaka (2007). Umiejętności wokalne poszerzała na kursach mistrzowskich m.in. Heleny Łazarskiej, Jadwigi Romańskiej, Ingrid Kremling – Domański oraz Gabrieli Munari (Conservatorio Rovigio Włochy). Tajniki śpiewu operowego poznawała także będąc uczennicą maestry Jolanty Żmurko. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała w czasie studiów, gdzie zadebiutowała w roli Hrabiny z opery W. A. Mozarta Wesele Figara. Z powodzeniem wykonywała także partie solowe w Missa Solemnis i Missa C-dur W. A. Mozarta. Także w czasie studiów nawiązała współpracę z Operą Śląską w Bytomiu oraz Teatrem Muzycznym w Gliwicach (udział w Carmen –  spektakl z Małgorzatą Walewską w tytułowej partii, nagroda Złotej Maski w kategorii Spektakl Roku). Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Mirosław J. Błaszczyk, J. Wincenty Hawel, Tomasz Biernacki, Marek Tracz, Jose Ferreira Lobo, Tadeusz Serafin, Grzegorz Mierzwiński. Po ukończeniu studiów kontynuuje współpracę z Operą Śląską, z którą koncertuje w takich krajach jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Holandia, Szwecja i Norwegia. W roku 2008 nawiązała współpracę z Agencją muzyczną Pro Musica we Wrocławiu, z którą także koncertuje na zagranicznych tournee. Rok później bierze udział w szeregu koncertów w Katowicach, występując z Orkiestrą Salonową Grzegorza Mierzwińskiego. W grudniu 2012 zostaje finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie oraz zostaje przyjęta do Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Jej repertuar jest wszechstronny. Doskonale czuje się w partiach operowych, operetkowych i musicalowych, a także ze względu na szerokie zainteresowania śpiewając repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniowy.

Źródło informacji.


Kwintet smyczkowy ARSO Ensemble tworzą koncertmistrzowie i soliści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie – skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolista Piotr Gajda, wiolonczelistka Anna Naściszewska oraz kontrabasista Sławomir Ujek.

Wszechstronność ARSO Ensemble potwierdza udział w wielu uznanych festiwalach – członkowie zespołu występowali m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie/Kąśnej Dolnej, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku, Letnim Festiwalu Koncertów Kameralnych MUZYCZNE TARASY w Tarnowie, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, XXIII Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, a także podczas koncertów kameralnych w Hamburgu, Hanowerze i Saarbrücken. Koncertowali w sali dużej i kameralnej Filharmonii Podkarpackiej, Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, w Auli Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a każdy występ zespołu spotykał się z sympatią i ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Członkowie kwintetu są autorami ciekawych projektów koncertowych mających na celu upowszechnianie muzyki, w szczególności muzyki kameralnej. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego dali cykl koncertów p.t. „Chopin, jakiego nie znacie”, w 2017 roku zrealizowali projekt edukacyjny pt. „Melomaluchy ”obejmujący nagranie płyty z muzyką klasyczną i cykl koncertów dla najmłodszych ( 3-11lat) przygotowujący dzieci do świadomego odbioru muzyki klasycznej. W ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego zrealizowali projekt „Moniuszko 200 lat” i wykonali cykl koncertów z muzyką S.Moniuszki zaaranżowaną na kwintet smyczkowy. W styczniu 2021 r zrealizowali i dokonali rejestracji telewizyjnej widowiska słowno muzycznego „Bal w Lesie Króla Lwa” opartego na „Karnawale Zwierząt” C.Saint Saensa i poezji dla dzieci polskich autorów oraz zrealizowali cykl koncertów edukacyjnych „Symfonia Dziecięca – koncerty dla małych i dużych Melomanów” promujących muzykę klasyczną wśród najmłodszych słuchaczy. W 2021 roku zrealizowali również dwa projekty adresowane do mieszkańców miasta Rzeszowa – „Noc Muzyki w rzeszowskich Świątyniach” oraz „Muzyka w ogrodach Rzeszowa”.

ARSO Ensemble działa w ramach Stowarzyszenia Musicus Kameraliści Rzeszowscy, skupiającego szerokie grono artystów i melomanów, w ścisłej współpracy z Filharmonią Podkarpacką. W 2013 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę zawierającą 6 sonat na smyczki G. Rossiniego, wydaną przez firmę DUX i Centrum Sztuki Mościce.

Źródło informacji.


Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, którego organizatorami są Województwo Podkarpackie i Gmina Lubaczów. Muzeum Kresów w Lubaczowie jest partnerem instytucjonalnym Festiwalu.

Koncert „A to Polska właśnie” w obiektywie Tomasza Mielnika (zbiory Festiwalu Dziedzictwa Kresów)
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content