Muzeum Kresów w Lubaczowie

Na szlaku kamiennych krzyży i św. Brata Alberta

Za nami Europejskie Dni Dziedzictwa. Po raz drugi Muzeum Kresów w Lubaczowie włączyło się we współorganizację tej inicjatywy, po raz kolejny zorganizowaliśmy dwie wycieczki: „Szlakiem kamieniarstwa bruśnieńskiego”, którą poprowadziła Małgorzata Skulimowska, „Szlakiem pustelni”, której przewodniczką była Renata Ferenc-Pupek, po raz kolejny mogliśmy liczyć na wyjątkową grupę wędrowców, za co serdecznie dziękujemy.

Poniżej prezentujemy refleksje naszych przewodniczek oraz uczestników z obu wycieczek. Zapraszamy również do fotorelacji.

Z chaosu życia rwiemy się ku górze,

lecz duch się wiecznie na nizinach smęci –

I błądzim, niby na krzyżach rozpięci (…) /A.Lange/

W sobotę 9 września 2023 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” odbyła się wycieczka pn. „Szlakiem kamieniarki bruśnieńskiej”. Uczestnicy błądząc malowniczymi polnymi ścieżkami wokół Horyńca – Zdroju mieli możliwość poznać lokalne dziedzictwo kulturowe, w tym tytułowe krzyże kamienne na cmentarzach w Horyńcu Zdroju oraz Radrużu jak również obiekty sakralne m.in. klasztor franciszkanów w Horyńcu Zdroju, zespół cerkiewny w Radrużu oraz mniej znaną, ale równie piękną dawną cerkiew pw. Św. Mikołaja w Radrużu. Turyści podążając szlakiem podziwiali także dzieła wybitnych twórców w tym rzeźbiarza Grzegorza Kuźniewicza (Pomnik Wolności w Horyńcu Zdroju) oraz architekta Teodora Talowskiego (pałac książąt Ponińskich i kaplica grobowa Ponińskich na cmentarzu w Horyńcu Zdroju).

Wspaniała pogoda, otwarte świątynie udostępnione dla gości, spotkanie z lokalnym twórcą – Panem Józefem Lewkowiczem, od którego każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę drzeworytniczą odbitkę wizerunku św. Paraskewy… a na zakończenie grill nad zalewem w Horyńcu Zdroju to przepis na udaną wycieczkę pod szyldem Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Małgorzata Skulimowska

W dniu 9 września wraz z Panią przewodnik Małgorzatą Skulimowską miałem przyjemność uczestniczyć w pieszej wycieczce „Szlakiem kamieniarstwa bruśniejskiego”. Mile zaskoczyła nas liczba uczestników spaceru, zarówno tych bardzo młodych, jak i nieco starszych, a także bardzo wakacyjna pogoda, mimo że nastał już wrzesień. Wycieczka odbywała się malowniczymi roztoczańskimi ścieżkami wokół Horyńca-Zdroju oraz Radruża. Na horynieckim cmentarzu parafialnym podziwialiśmy dzieła kamieniarzy bruśniejskich, w tym m.in. Pomnik Wolności z 1928 r. autorstwa Grzegorza Kuźniewicza. Dalsza część wycieczki obejmowała budynki sakralne, m.in. kościół i klasztor franciszkanów w Horyńcu-Zdroju oraz Zespół Cerkiewny w Radrużu, a także drugą, mniej znaną, a równie piękną, radruską cerkiew pw. św. Mikołaja. Poza zapoznaniem się z zabytkami części Roztocza Wschodniego, znajdującej się w powiecie lubaczowskim, zaznajomiliśmy się także z tradycją drzeworytu płazowskiego, którą zaprezentował nam Józef Lewkowicz. Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał odbitkę wizerunku św. Paraskewy. Miłym akcentem na zakończenie wycieczki był także wspólny grill nad Horynieckim zalewem. Zarówno mnogość atrakcji, sprzyjająca pogoda jak i ciekawy sposób oprowadzania przez Panią Przewodnik sprawiły, że każdy z uczestników wycieczki mógł znaleźć coś dla siebie.

Kamil Zając

Po raz kolejny Europejskie Dni Dziedzictwa celebrowałam na Roztoczu Wschodnim w duchu albertyńskim, bowiem zorganizowana pod egidą Muzeum Kresów w Lubaczowie wycieczka wiodła wytyczonym szlakiem ku postaci świętego Brata Alberta, jego działaniom w dawnej Galicji oraz współpracownikom, tworzącym wraz z nim charyzmat Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim. Czy sypki, roztoczański piach zdołał zachować odciski stóp Szarego Brata, a szal natury zapach skromnych, pustelniczych cel? Oczywiście, doświadczyliśmy obecności, wskrzesiliśmy wspomnienia i odnaleźliśmy spadkobierczynie tej wielkiej misji – dobra człowieka dla człowieka: troski, empatii, uścisku pomocnej dłoni i… kromki chleba. Snucie opowieści o poświęceniu i miłości bliźniego ludziom wrażliwym, otwartym na współtowarzyszy jest wielką przyjemnością – za taką możliwość dziękuję niezawodnemu zamkowemu – Piotrowi Zubowskiemu. Okazuje się, że z pozoru karkołomne zadanie jak realizacja wycieczki pieszo-samochodowo-motocyklowej jest możliwe, ale… takie rzeczy tylko z nami 🙂 Do zobaczenia za rok.

Z przewodnickim pozdrowieniem – Renka Ferenc

“Szlakiem kamieniarstwa bruśnieńskiego”, 9 września 2023 r.

“Szlakiem pustelni”, 16 września 2023 r.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content