Muzeum Kresów w Lubaczowie

Nową wystawą świętujemy 50 lat pracy twórczej Waleriana Kłosa!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Walek Kłos. Sacrum i profanum. 50-lecie pracy twórczej”, która zaprezentuje malarski i rzeźbiarski dorobek Waleriana Kłosa, artysty związanego z Lubaczowem, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 23 lipca 2023 r., o godz. 17 w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Walerian Kłos urodził się 16 listopada 1945 r. w Monachium. Jest malarzem, rzeźbiarzem i konserwatorem zabytków związanym z ziemią lubaczowską. Publicysta i członek Związku Artystów Plastyków Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Rzeszowie. Należy do grupy niezależnych malarzy, grafików, fotografików „Olszówka” w Bielsku-Białej. Jest laureatem licznych krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień za działalność artystyczną. W latach 70. zainspirowany sztuką sakralną stworzył cykl „Madonny Polskie”. Część tych prac znajduje się w Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem koło Rzeszowa, pozostałe zdobią liczne kościoły diecezji lubelskiej, przemyskiej oraz zamojsko-lubaczowskiej. W 1985 r. otrzymał najwyższe oceny jury na wystawie rzemiosł artystycznych Polski południowo-wschodniej oraz wyróżnienie za kopie dzieł dawnych mistrzów. Wiele jego prac o wysokich walorach artystycznych powędrowało do USA, Kanady, Austrii, w których cenione są przez koneserów sztuki. W latach 90. współpracował w zakresie scenografii z Państwowym Teatrem Satyry „Maszkaron” w Krakowie. Przez cały ten okres zajmował się konserwacją zabytkowych ołtarzy, obrazów i rzeźb. Tworzył wystroje wnętrz, wykonywał rzeźby oraz polichromie we współczesnych kościołach.

Obecnie mieszka w Czechowicach-Dziedzicach, zajmuje się tworzeniem prac o charakterze dekoracyjnym „Dekory” oraz konserwacją dzieł sztuki.

Wystawie, poświęconej 50-leciu twórczości artysty, na której zaprezentowano obrazy i rzeźby artysty, towarzyszą fotografie Marcina Materniaka, przedstawiające wnętrza sakralne, w których znajdują się rzeźbiarskie, malarskie i konserwatorskie realizacje Waleriana Kłosa.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content