Muzeum Kresów w Lubaczowie

O dziedzictwo Jagiellonów w ramach warsztatów „Wspólne dziedzictwo – wspólne pasje”

 „Wspólne dziedzictwo – wspólne pasje” to wieloletni projekt, którego celem jest wzmocnienie kapitału społecznego i zbudowanie ponadregionalnej sieci współpracy w oparciu o wspólne dziedzictwo I Rzeczypospolitej. W dniach 6–7 czerwca 2022 r. w naszym Muzeum, dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Pospolite Ruszenie, wzięliśmy udział w kolejnej odsłonie projektu, dla której tym razem tematem wiodącym było dziedzictwo Jagiellonów, a szczególnie króla Zygmunta Augusta, którego 450. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Mieszana grupa uczestników – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, nauczyciele, przedstawiciele ośrodków kultury i bibliotek, a także mieszkańcy Lubaczowa – miała okazja pierwszego dnia wysłuchać opowieści o historii ostatniego z Jagiellonów na tronie Rzeczypospolitej, a następnie zagrać w larpa „Unia lubelska”. Larp to aktywność na pograniczu gry i sztuki. W jego trakcie uczestnicy tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając rolę, podobnie jak w improwizowanym teatrze.

Każda grup, która wzięła udział w warsztatach, była zróżnicowana wiekowo. Uczestnicy wzajemnie się uzupełniali, zarówno swoją wiedzą i doświadczeniem, jak i różnymi pomysłami. Można się było o tym przekonać podczas drugiego dnia warsztatów, kiedy wymyślano własne scenariusze larpów: o karczmie, która zapadła się pod ziemię w Wielki Piątek, o niewyjaśnionym morderstwie i poligamii, o waśni burmistrza z mieszczanami oraz o miłości Tatara do pięknej mieszczki. Każdy z pomysłów bazował na elementach lokalnego dziedzictwa kulturowego. U jego źródeł leżała inspiracja lokalną historią, legendą, postacią lub miejscem. W kolejnych tygodniach scenariusze będą dopracowywane, a najlepsze z nich znajdą się na stronie projektu i będą mogły z nich korzystać wszystkie zainteresowane osoby.

Poza Lubaczowem, warsztaty zaplanowano także w Gdańsku, Sierakowie, Żółkiewce, Zamościu, Busku-Zdrój, Krakowie, Warszawie i Niepołomicach.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021–2030.


O warsztatach TVP3 Rzeszów >>>

O warsztatach Katolickie Radio Zamość >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content