Muzeum Kresów w Lubaczowie

O życiu we dworze na konferencji w Zespole Cerkiewnym w Radrużu

Centrum Kulturalne w Przemyślu i Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zapraszają na drugą odsłonę konferencji pt. „Wokół dworu w dawnej Rzeczypospolitej. Życie we dworze”, która odbędzie się 11 kwietnia 2025 r. w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszenie naukowcy reprezentujący m.in.: Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Pomorski w Słupsku oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

W zeszłym roku tematyka konferencji odnosiła się m.in. do przeglądu badań nad dworami, dziedzictwa i etosu siedzib dworskich, prezentacji wybranych obiektów z uwzględnieniem obecnego stanu ich zachowania. Natomiast tegoroczny program koncentrować się będzie głównie na tematyce życia we dworze. Poznamy jak wyglądało życie codzienne mieszkańców dworu, z ich pracą, rutynowymi obowiązkami, dbałością o dom, rozrywkami, z wizytami gości, zjazdami rodzinnymi i polowaniami oraz pielęgnowaniem przekazywanych z pokolenia na pokolenia zwyczajów i tradycji.

Całość zakończy koncert pt. „Romantyczny sarmatyzm czyli bardowie dworu polskiego” w wykonaniu tria w składzie: Henryk Kasperczak, Jacek Kowalski oraz Agnieszka Obst-Chwała.

UWAGA! Koncert pierwotnie miał się odbyć w cerkwi św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, ale ze względów pogodowych został przeniesiony do Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju. Zmieniła się też godzina koncertu. Zapraszamy na godz. 19.

Konferencja towarzyszy działalności Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej utworzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Program wydarzenia jest następujący:

Zespół Cerkiewny w Radrużu, 11 kwietnia (piątek) 2025 r.

Budynek muzealny

9.00–9.30           Otwarcie konferencji

Sesja I

Moderator sesji: prof. dr hab. Kazimierz Karolczak

9.30–10.00          Dr Marcin Schirmer (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie), Życie codzienne w kresowym dworze

10.00–10.30       Prof. dr hab. Tadeusz Epsztein (Instytut Historii PAN), Klimaszówka na Podolu (pow. płoskirowski). Obraz siedziby ziemiańskiej w XIX wieku

10.30–11.00       Prof. dr hab. Roman Jurkowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Sąsiedzi w codzienności polskich dworów z Ziem Zabranych w II połowie XIX i na początku XX wieku

11.00–11.30       Prof. dr hab. Jarosław Kita (Uniwersytet Łódzki), Dwór kresowy i jego mieszkańcy w świetle wspomnień Heleny z Wolskich Turno

11.30–12.30       Dyskusja i zakończenie sesji I

12.30–14.00       Przerwa

Sesja II

Moderator sesji: Prof. dr hab. Tadeusz Epsztein

14.00–14.30       Prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, Goście pałacu w Pieniakach. Życie towarzyskie kresowej rezydencji

14.30–15.00       dr hab. Maria Korybut-Marciniak, prof. UWM (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), „Mały folwareczek niedłużny nikomu…” Kresowe majątki drobnoszlacheckie w XIX wieku. Przykład Pryciun

15.00–15.30       Dr hab. Wiktoria Kudela-Świątek, prof. UKEN (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), Grocholscy z Pietniczan na Podolu. Dzieje rodziny na tle historii Ziem Zabranych

15.30–16.00       Dr Aneta Aleksandra Duda (Uniwersytet Pomorski w Słupsku), Organizacja służby, jej funkcjonowanie, czynności porządkowe na zamku w Ołyce Radziwiłłów w XIX i na początku XX wieku

16.30–17.00       Dyskusja i zakończenie sesji II

17.00–18.00       Przerwa

Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju

19.00                     Jacek Kowalski, Henryk Kasperczak, Agnieszka Obst-Chwała, koncert „Romantyczny sarmatyzm czyli bardowie dworu polskiego”

W programie koncertu znajdą się pieśni przygotowane na podstawie twórczości m.in. Juliana Ursyna Niemcewicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Władysława Syrokomli czy samego prof. Jacka Kowalskiego.

JACEK KOWALSKI jest historykiem sztuki, mediewistą, profesorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu jak też pieśniarzem, poetą, tłumaczem poezji starofrancuskiej i miłośnikiem kultury staropolskiej. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach, dawne polskie pieśni i własne przekłady pieśni starofrancuskich. Występuje z zespołami: Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika. Wydał kilkadziesiąt książek i płyt, publikacji popularnych, naukowych i literackich. Ostatnio opublikował poetycki przekład «Pieśni o Rolandzie» wraz z rejestracją jej wykonania na płycie CD.

AGNIESZKA OBST–CHWAŁA – skrzypaczka i fidelistka, współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, założycielka i liderka zespołu Sabionetta, związana też z Zamojskim Zespołem Muzyki Dawnej Capella all’ Antico. Występuje też z zespołami folklorystycznymi. Nagrała wiele płyt z muzyką dawną, folkową i muzyką do przedstawień teatralnych.

HENRYK KASPERCZAK – absolwent kolejno Akademii Muzycznej w Krakowie, muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Specjalista w zakresie historycznych praktyk wykonawczych i doktor habilitowany na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie wykłada muzykę dawną i technikę gry na historycznych instrumentach strunowych. Kompozytor współczesnej muzyki lutniowej, współtwórca festiwali muzyki dawnej w Poznaniu, Gostyniu i Malborku. W ramach formacji Amaryllis i Pospolite Ruszenie wprowadza też instrumenty historyczne do muzyki współczesnej, grając tzw. rock progresywny. Występuje z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartłomiejem Marusikiem, uczestnicząc w wykonaniach współczesnej piosenki z tekstem literackim. Opublikował szereg książek i studiów poświęconych technice gry na lutni i analizie współczesnej twórczości kompozytorskiej dla instrumentów historycznych.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content