Muzeum Kresów w Lubaczowie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia organizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ramach tegorocznych obchodów chcielibyśmy przypomnieć sylwetkę ks. Józefa Waląga – kapelana Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” ziemi lubaczowskiej, duszpasterza parafii w Łukawcu, organizatora samoobrony przed UPA na terenie powiatu lubaczowskiego w 1944 r. i więźnia władz komunistycznych.

Postać ks. Waląga nie jest szerzej znana mieszkańcom naszego regionu, a, biorąc pod uwagę jego życiorys, dokonania i niezłomną postawę, z całą pewnością warto, by z wątkami jego biografii zapoznało się większe grono odbiorców, szczególnie tych młodych.

Partnerami organizowanych wydarzeń jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Łukawcu, Parafia pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu oraz Północna.TV.

Plan obchodów (6 marca 2024):

Godz. 10.00 I Kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski w Łukawcu

– otwarcie wystawy pt. „Ks. Józef Waląg” autorstwa dr. Jana Hlebowicza (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku)

– prelekcja dr. Wojciecha Hanusa (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) na temat związków ks. Waląga z ziemią lubaczowską

– projekcja filmu „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał” produkcji Północna.TV

Godz. 17.00 | Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie

– wykład dr. Wojciecha Hanusa pt. „Ks. Józef Waląg, kapłan i żołnierz wyklęty, kapelan Armii Krajowej i Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość» ziemi lubaczowskiej”

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content