Muzeum Kresów w Lubaczowie

Odmienione oblicze jaworowskich skrzyń wiannych

Dobiegły końca prace konserwatorskie przy dwóch jaworowskich skrzyniach wiannych z kolekcji naszego Muzeum. To efekt kampanii “Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most, w której, dzięki decyzji Komisji Konkursowej i głosom internautów, zwyciężyliśmy i otrzymaliśmy grant w wysokości 20 000,00 zł.

Prace konserwatorskie zrealizował Filip Sołtys, absolwent Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, który od blisko 20 lat realizuje prace przy zabytkowych meblach wpisanych do rejestru zabytków i inwentarzy muzealnych. Prace konserwatorskie objęły m.in. oczyszczenie obiektów z brudu i pyłu, dezynsekcję i defumigację środkami biobójczymi, oczyszczenie powierzchni drewnianych i polichromowanych metodami chemicznymi z utrwalonego brudu i nawarstwień, impregnację osłabionych elementów skrzyń, prostowanie i podklejanie łuszczącej się warstwy malarskiej, konsolidację i zabezpieczenie oryginalnej polichromii, wykonanie uzupełnień w uszkodzonych fragmentach polichromii (punktowanie), wykonanie wklejek, fleków w klapach i korpusach mebli oraz podklejenie pękniętych i rozwarstwiających się elementów drewnianych, rekonstrukcję brakujących osi i kół, uzupełnienie drobnych ubytków i otworów wylotowych po technicznych szkodnikach drewna, oczyszczenie elementów kutych, uruchomienie zamków i dorobienie kluczy, zabezpieczenie elementów kutych antykorozyjnie, scalenie kolorystyczne elementów i wklejek wykonanych z nowego materiału drzewnego oraz wykonanie woskowej powłoki wykończeniowej.

Po zrealizowaniu prac konserwatorskich obie skrzynie zostały wyeksponowane na wystawie stałej “Kultura wsi lubaczowskiej” w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content