Muzeum Kresów w Lubaczowie

Opowieści o Krzemieńcu w Galerii Oficyna

W piątkowe popołudnie, 14 kwietnia 2023 r., mieliśmy przyjemność gościć członków Towarzystwa Krzemienieckiego – Gabrielę Kingston, Daniela Potkańskiego, Melę Gregorczyk, Jana Luśnię, Annę Jasińską oraz Ninę Lewandowską – którzy zaprezentowali publiczności „Półprzewodnik po Krzemieńcu”. Spotkanie wokół książki zorganizowane zostało jako jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie „Krzemieniec | Кременець. U stóp Góry Bony”, która dostępna jest dla zwiedzających w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym do 15 maja br.

Członkowie Towarzystwa i jednocześnie autorzy publikacji to absolwenci XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Jak sami przekonywali, to właśnie postać patrona ich szkoły i założyciela słynnego Gimnazjum Wołyńskiego, znanego później szerzej jako Liceum Krzemienieckie, była inspiracją do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Wołyńskich Aten.

Okazją do tego były organizowane cyklicznie wyjazdy do Krzemieńca, początkowo głównie w celu pielęgnacji i prac przy nagrobkach na polskich cmentarzach. Z czasem udało się także pozyskać środki na konserwację niektórych z nich. Każda kolejna wizyta pozwoliła na indywidualne i subiektywne poznanie miasta – jego natury, historii i swoistego mikroklimatu – i dostrzeżenie w nim tego, co zapewne przed wielu laty, ale również i dzisiaj, przyciągało i przyciąga artystów, malarzy i fotografów oraz miłośników tego miasta.

Wszystko to zaowocowało pomysłem stworzenia „Półprzewodnika po Krzemieńcu”, który, jak sama nazwa wskazuje, jest nieco odmienną wersją tradycyjnie rozumianych przewodników turystycznych. Prelegenci zaznaczyli, że jest to bardziej impresja, osobiste spojrzenie autorów na to, co według nich jest warte odkrycia w Krzemieńcu. Dzięki temu znajdziemy w książce nie tylko informacje na temat miejsc, które jednoznacznie kojarzą się z Krzemieńcem, jak choćby słynne Liceum czy Góra Królowej Bony, ale możemy także dowiedzieć się na przykład o komunikacji miejskiej, która funkcjonuje bez “rozkładu jazdy”, a jednak działa zaskakująco sprawnie. Ważnym również jest to, że autorzy wniknęli mocno w środowisko ludzi żyjących tam obecnie. Opowiedzieli oni uczestnikom spotkania, jak dziś wygląda życie w Krzemieńcu i jak jego mieszkańcy odnoszą się do przeszłości i teraźniejszości.

W czasie spotkania członkowie Towarzystwa Krzemienieckiego zachęcali do wzięcia udziału w zbiórce pieniężnej na rzecz mieszkańców Krzemieńca. Zebrane środki posłużą do zakupu produktów potrzebnych aktualnie w mieście i na froncie.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Krzemienieckiemu, że mogliśmy razem z nimi udać się w podróż do Krzemieńca i usłyszeć opowieść o unikatowym pięknie tego miejsca.

Fot.. Tomasz Michalski, zbiory Muzeum Kresów w Lubaczowie

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content