Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Portret Pastelowy” im. Krzysztofa Krzycha. Zapraszamy na wernisaż wystawy

Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkurs „Portret Pastelowy” im. Krzysztofa Krzycha, który odbył się w 2023 r. Wernisaż wystawy zaplanowano na niedzielę, 10 marca 2024 r., o godz. 16.30 w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Jak pisze Jacek Tracz, dyrektor Liceum:

Ogólnopolski Konkurs „Portret Pastelowy” im. Krzysztofa Krzycha został po raz pierwszy zorganizowany w 10. rocznicę śmierci zmarłego w 2013 r. dyrektora jarosławskiego Plastyka. Poprzedziło go osiem szkolnych edycji konkursu pod tą samą nazwą, w trakcie których uczniowie portretowali swoich bliskich oraz znajomych.
Dzięki temu powstały interesujące prace, które można było zobaczyć na wystawach w szkole i zaprzyjaźnionych instytucjach kultury.

I Ogólnopolski Konkurs „Portret Pastelowy” im. Krzysztofa Krzycha jest upamiętnieniem artysty-plastyka, nauczyciela, dyrektora jarosławskiego Plastyka, którym kierował od 2008 r. aż do śmierci w 2013 r. Krzysztof Krzych zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową i projektowaniem graficznym, ale pozostał w pamięci jako mistrz pastelu, a szczególnie portretu w technice pastelu.

W naszej szkole, w pamięci uczniów i absolwentów, portret pastelowy zawsze będzie kojarzył się z Krzysztofem Krzychem.

Krzysztof Krzych urodził się w 1956 r. we Frysztaku. Mieszkał i tworzył przez wiele lat w Lubaczowie.

Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach, gdzie w 1986 r. uzyskał dyplom tej uczelni, w pracowni Adama Romaniuka. Od roku 1999 pracował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych m. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu i jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. W roku 2008 został dyrektorem tej szkoły.

Debiutował w 1987 r. wystawą malarstwa w jarosławskiej „Galerii 34”. Ma w dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych (m.in.: Sopot, Gdańsk, Nowy Sącz, Katowice, Hamburg, Przemyśl, Jarosław, Lubaczów, Przeworsk, Tarnobrzeg), uczestniczył w 40 wystawach zbiorowych, otrzymując wiele nagród i wyróżnień: Salon Przemyski 1986, 1987, 1988, „Obraz 92” BWA w Przemyślu, III Międzynarodowe Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2006, „Bielsko-Biała – pastelowe miasto”, 2007. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową i projektową. Specjalizował się w malarstwie pastelowym. Był członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, a także w USA, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Australii, Austrii, Szwecji, Peru, Ukrainie i Rosji.

Malował obrazy figuralne i nieprzedstawiające – pejzaże, portrety, kobiece akty, abstrakcje.

Bawił się swoją sztuką, wciąż poszukując nowych tematów, rozwiązań i jakości plastycznych. Z jednej strony malował emocjonalne, kolorowe akty, w których mimo unikania dosłowności sławił urodę i powab kobiecych ciał. Bezimienne modelki, bohaterki swoich przedstawień krępował jak to zwykł określać „więzami życia” i umieszczał w nierealnych, przebogatych kolorystycznie pejzażach. W feerii barw żywych i kontrastowych. Innym znów razem niemal abstrakcyjne pejzaże, o wysmakowanej, stonowanej kolorystyce, w których podejmował próbę plastycznego zrozumienia istoty wody, minerałów czy przestrzeni. Fantazja podpowiadała mu tytuły: „Znaki wodne”, „Kaprysy”, „Niewyobrażalna przestrzeń”, „Dziwne ogrody”, „Suche drzewa”. Eksperymentował, łączył techniki i materiały, suchy pastel z olejnym, maskował taśmą, rozmywał terpentyną.

Prawdziwą przygodą dla Krzycha była grafika komputerowa. Dużo fotografował, a zdjęcia poddawał cyfrowej obróbce. Tak powstawały całe cykle m.in. „Kwietniki”. Był świetnym portrecistą. Krzych portretował osoby mu bliskie, rodzinę, przyjaciół, artystów, ludzi ze świata polityki, biznesu, aktorów, dzieci.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content