Muzeum Kresów w Lubaczowie

Prace konserwatorskie przy ikonie św. Szymona i św. Mateusza Ewangelisty Osypa Kuryłasa

Na przełomie stycznia i lutego 2024 r. w Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Kresów w Lubaczowie zakończyły się prace przy ikonie pary Apostołów – św. Szymona oraz św. Mateusza Ewangelisty, pochodzącej z cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie. Obiekt powstał jako część starodzikowskiego ikonostasu ok. 1906 r., a jego twórcą jest jeden z najwybitniejszych ukraińskich artystów XX w. – Osyp Kuryłas, absolwent Lwowskiej Szkoły Przemysłowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń takich mistrzów jak Florian Cynk, Jacek Malczewski czy Leon Wyczółkowski.

Ikona pary Apostołów jest jedną z 9 zachowanych ikon ze Starego Dzikowa, obok wizerunków m.in. św. Dymitra, św. Włodzimierza i św. Olgi, św. Szczepana czy Chrystusa Tronującego.

Prace konserwatorskie zostały podjęte w związku ze stanem zachowania obiektu, a także planami wyeksponowania go na stałej wystawie w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie. W związku z dotychczasowym sposobem przechowywania obrazu jego powierzchnia zszarzała, pociemniała, co było efektem upływającego czasu i działania mikroorganizmów. Widoczne były liczne przetarcia, ubytki zaprawy wraz z warstwą malarską, przebarwienia i zaplamienia, bez przemalowań. Na pofalowanym płótnie występowały liczne załamania oraz ubytki warstwy malarskiej.

Głównym założeniem prac konserwatorskich było zahamowanie procesów degradacji oraz przywrócenie pierwotnych walorów technicznych i estetycznych. W ramach konserwacji technicznej założono m.in. wyczyszczenie obrazu zarówno od lica jak i odwrocia, usunięcie pożółkłego, pociemniałego werniksu, rozprasowanie licznych zagnieceń płótna oraz łusek warstwy malarskiej, doklejenie płóciennych „pasów” o odpowiednim kształcie, umożliwiających naciągnięcie obrazu na krosna oraz uzupełnienie ubytków zaprawy. W zakresie konserwacji estetycznej założono przeprowadzenie zabiegów mających przywrócić pierwotny odbiór: scalenie kolorystyczne warstwy malarskiej, wydobycie walorów artystycznych wraz z dopasowaniem do pozostałych obrazów z ikonostasu, a także zabezpieczenie powierzchni lica obrazu nowym werniksem.

Po zakończonych pracach konserwatorskich ikonę można oglądać na wystawie stałej „Dziedzictwo Kresów”, w części poświęconej Kościołowi greckokatolickiemu.

Opracowano na podstawie dokumentacji konserwatorskiej autorstwa Anity Kuchty-Kurasińskiej

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content