Muzeum Kresów w Lubaczowie

Prace konserwatorskie przy ikonostasie w cerkwi św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu z Dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prawie 168,5 mln zł zostanie przekazanych na realizację 458 zadań, które w tym roku otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich znalazło się zadanie Muzeum Kresów w Lubaczowie, którego celem jest realizacja prac konserwatorskich przy cerkwi pw. św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Ochrona polskich zabytków jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu finansowane są prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Istotą programu jest różnorodność podmiotów składających wnioski, zabytków włączanych do programu, jak i charakteru prac, które można w jego ramach realizować.

W ramach zadania, na które pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 77 000,00 zł, przewiduje się konserwację i restaurację ikonostasu w cerkwi pw. św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i listę Pomników Historii. Celem prac jest powstrzymanie postępującej destrukcji i procesów niszczących, stabilizacja drewnianej konstrukcji i warstw wykończeniowych, uporządkowanie i ustabilizowanie struktury ikonostasu, usunięcie skutków wadliwej konserwacji deformującej formę i obniżającej wymowę estetyczną dzieła. Planowana jest rekonstrukcja ubytków malarskich i złoceń oraz przywrócenie pierwotnych walorów umożliwiających prawidłowy odbiór dzieła. Efektem planowanym do osiągnięcia jest rozwiązanie dwóch zasadniczych problemów: technologicznego – poprzez strukturalne wzmocnienie obiektu i przywrócenie pierwotnych właściwości wytrzymałościowych drewna, a także usunięcie nawarstwień wtórnych, estetycznego – poprzez umiejętne scalenie złoceń i srebrzeń, co pozwoli uniknąć dysproporcji pomiędzy różnym stanem zachowania poszczególnych elementów i rekonstruowanych detali snycerskich. Ogromnie ważne jest także przywrócenie pierwotnych złoceń poprzez doczyszczenie nierówno położonych laserunków.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content