Muzeum Kresów w Lubaczowie

Stacja Ilustracja! Zapraszamy na warsztaty i lekcje muzealne w przestrzeni wystawy

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem edukacyjnym do wystawy czasowej „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”. Ekspozycja prezentuje ilustracje z lat 50 – 80 XX w. ze zbiorów muzeum. Autorami prac są wybitni polscy artyści ilustratorzy m.in. Tadeusz Kulisiewicz, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Kazimierz Mikulski, Marek Rudnicki czy Maja Berezowska.

Wystawa jest nostalgiczną podróżą do krainy ilustracji, a Muzeum to stacja, na której spotykają się bohaterowie utworów Fredry, Sienkiewicza czy Prusa: Cześnik i Papkin, Szambelanowa i Janusz, Latarnik, Hania, Stary sługa, Selim Mirza i inni – postaci z polskiej i światowej literatury, na której wychowały się pokolenia czytelników.

Na trasie podróży znalazły się też książki ilustrowane przez artystów prezentowanych na wystawie.

Oferta obejmuje: lekcje i warsztaty muzealne.

Program ma na celu przybliżenie fenomenu jakim była polska ilustracja książkowa w latach 1950–1980 oraz zagadnień związanych z ilustracją książkową i rolą książki w życiu współczesnego człowieka.

PROGRAM:

SZKOŁA PODSTAWOWA, KL. IIII

Trudno wyobrazić sobie książkę, zwłaszcza dla dzieci bez ilustracji. Ta należy do najbardziej fascynujących, lecz zarazem najtrudniejszych rodzajów sztuki ilustratorskiej. Polska sztuka ma w tej dziedzinie twórczości bogate tradycje. Lekcja przybliża sylwetki oraz dzieła wybitnych, polskich ilustratorów oraz autorów literatury dla dzieci. Zapoznaje z etapami powstawania książek, regulaminem ich poszanowania czy warsztatem współczesnego artysty ilustratora. Na „Stacji ilustracji” czekają na dzieci liczne atrakcje: zabawy, zgadywanki, działania plastyczne. Jak powstaje książka i jaką pełni rolę w życiu dziecka? Kim jest artysta ilustrator? Jak stworzyć własną ilustrację? To m.in. pytania, na które wspólnie szukamy odpowiedzi.

Metody pracy: pogadanka, analiza dzieł plastycznych oraz utworów literatury dziecięcej wierszy oraz bajek, projekcja filmu,zabawy, działania plastyczne: kolorowanki, magnesy na lodówkę, zakładki do książek lub warsztat plastyczny „O czym śnił Ferdynand wspaniały?, ilustracja do książki Ludwika Jerzego Kerna” lub inny temat inspirowany wystawą.

Formy pracy: praca indywidualna oraz w grupach.

Czas trwania: lekcja 1,5 godz., lekcja z warsztatem plastycznym 3 godz.

SZKOŁA PODSTAWOWA, KL. IVVI

Ilustracje książkowe to dzieła obrazowe, które wiążą się z treścią tekstów, a przy tym ozdabiają książki. Bywa i tak, że same w sobie są powodem ich wydania. Rozkwit i bujny rozwój ilustracji książkowej w naszym kraju przypada na lata 1950-1980. To właśnie wtedy osiągnęła ona niezwykle wysoki poziom i nadzwyczajną wartość artystyczną. Szybko też stała się uznaną polską specjalnością. Budziła podziw i uznanie na całym świecie, a polscy ilustratorzy odnosili sukcesy na liczących się konfrontacjach poświęconych tej dziedzinie twórczości. Lekcja przybliża zagadnienia związane z polską ilustracją książkową oraz warsztatem artysty ilustratora. Zapoznaje z twórczością wybitnych polskich artystów zajmujących się tą dyscypliną oraz z utworami polskiej i światowej literatury. W toku zajęć zwiedzamy wystawę, analizujemy wybrane prace, czytamy fragmenty utworów literackich, wykonujemy własne prace inspirowane wystawą.

Metody pracy: pogadanka, analiza dzieł plastycznych oraz utworów literatury dziecięcej i młodzieżowej, działania plastyczne: kolorowanki, magnesy na lodówkę, zakładki do książek lub warsztat plastyczny „Ilustracja do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza” lub inny temat inspirowany wystawą.

Formy pracy: praca indywidualna oraz w grupach.

Czas trwania: lekcja 1,5 godz., lekcja z warsztatem plastycznym 3 godz.

SZKOŁA PODSTAWOWA, KL. VIIVIII

Polska ilustracja od lat 60. XX w. Jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana. Lekcja przybliża zagadnienia związane z polską ilustracją książkową, warsztatem artysty ilustratora oraz rolą ilustracji w pełnym przeżyciu dzieła literackiego. Artysta ilustrator wzbogaca opowieść swoją wyobraźnią. Staje się współautorem przygód i otwiera przed nami fantazyjny, niezapomniany świat

W toku zajęć przybliżamy sylwetki oraz twórczość wybitnych polski artystów ilustratorów i pisarzy – klasyków polskiej i światowej literatury. Analizujemy ilustracje oraz wybrane fragmenty utworów literackich, wykonujemy własne prace.

Metody pracy: wykład, pogadanka, zwiedzanie wystawy, analiza dzieł plastycznych oraz wybranych fragmentów utworów literatury młodzieżowej, działania plastyczne: kolorowanki, magnesy na lodówkę, zakładki do książek lub warsztat plastyczny: Ilustracja do „Latarnika” Henryka Sienkiewicza lub inny temat inspirowany wystawą.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Czas trwania: lekcja 1,5 godz., lekcja z warsztatem plastycznym 3 godz.

SZKOŁY ŚREDNIE

W dzisiejszych czasach tradycyjna książka nie jest najważniejszym źródłem wiedzy o świecie. Informacje napływają do nas zewsząd, czerpiemy wiedzę z internetu, radia, telewizji, czasopism, filmów. Często czytamy e-booki lub słuchamy tekstów literackich nagranych na audiobooki. W takiej sytuacji spotkanie z książką wydana na papierze może być niezwykłym przeżyciem.

Lekcja ukazuje tło historyczne sprzyjające rozwojowi polskiej ilustracji. Główne nurty, tendencje i rodzaje ilustracji, pojawiające się w ramach oferty wydawniczej. Przybliża sylwetki artystów zajmujących się ilustracją, którzy ukształtowali najbardziej oryginalny język wypowiedzi plastycznej. Wiele uwagi poświęcamy problematyce fenomenu jakim była polska ilustracja książkowa oraz roli książki w życiu współczesnego człowieka.

Metody pracy: wykład, pogadanka, zwiedzanie wystawy, analiza ilustracji i utworów literackich, dyskusja, burza mózgów, arkusz zadaniowy.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Czas trwania: lekcja 1,5 godz.

Informacje dodatkowe:

– udział w zajęciach jest płatny, 7.00 zł od ucznia

– na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy

– muzeum zapewnia wszystkie narzędzia i materiały

Rezerwacja zajęć:

Muzeum Kresów w Lubaczowie,

Dział Edukacji, e-mail: [email protected]

tel. 16 632 18 02

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content