Muzeum Kresów w Lubaczowie

Przez granice z Centrum Mieroszewskiego

Miło nam poinformować, że Muzeum Kresów w Lubaczowie znalazło się w gronie laureatów II Otwartego Konkursu Centrum Mieroszewskiego. W ramach otrzymanej dotacji zrealizujemy, wspólnie z m.in. Muzeum Architektury i Życia Ludowego im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie, projekt „Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny”.

Otwarty Konkurs to program grantowy organizowany przez Centrum Mieroszewskiego, który wspiera projekty promujące historię, kulturę oraz dziedzictwo narodów Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.

Program adresowany jest do instytucji publicznych, akademickich, edukacyjnych, organizacji pozarządowych, fundacji, samorządów oraz osób fizycznych.

Środki z dotacji można przeznaczyć na realizację różnorodnych projektów kulturalnych, edukacyjnych, badawczych, m.in. na organizację konferencji, warsztatów, spotkań kulturalnych, wystaw, a także na projekty wydawnicze.

„Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny” to projekt wyrastający z potrzeby odtworzenia oraz podtrzymywania transgranicznych i sąsiedzkich kulturowych związków i obustronnej współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim. Trwająca od 2022 r. pełnowymiarowa wojna w Ukrainie niestety bardzo mocno ograniczyła dotychczasową transgraniczną współpracę w zakresie szeroko rozumianej kultury i dziedzictwa kulturowego. W kontekście kryzysu humanitarnego spowodowanego masowym exodusem wojennych uciekinierów, koncentrowania się administracji państwowej i lokalnej na sprawach pomocowych (PL), wojennych (UA) i gospodarczych oraz blokad granicy PL-UA kultura trafiła na margines. O ile jeszcze ukraińscy artyści i ludzie kultury miewają sposobność do prezentowania swej twórczości odbiorcom w Polsce, głównie w dużych ośrodkach miejskich, o tyle polscy twórcy i ich działania kulturalne całkowicie zniknęły z mapy kulturowych wydarzeń w Ukrainie.

Projekt stawia sobie za cel powrócenie do przedwojennych kulturowych związków na poziomie regionalnym i zaktywizowanie współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim. Za cel stawiamy sobie dotarcie z naszym projektem zarówno do odbiorców w Polsce jak i w Ukrainie. Planowane przez nas działania dotykają naszym zdaniem dwóch ważnych społecznych stref. Po pierwsze, jesteśmy zdecydowanie przekonani, że bez „kultury” nie jest możliwym budowanie wzajemnego poznania, zrozumienia i akceptacji w relacjach polsko-ukraińskich. Po drugie, mimo trwającej wojny, stale utrzymując relacje z naszymi ukraińskimi partnerami mamy świadomość jak ważny dla ukraińskiej strony jest każdy nawet „najmniejszy” gest w postaci słów otuchy i wsparcia. Największym pozamaterialnym wsparciem dla nich są nasze bezpośrednie wizyty w Ukrainie. Nasze wizyty, spotkania i wspólne kulturalne plany są dla Ukraińców wyrazem tego, że nie zapomniano o nich i że nadal są dla swoich partnerów ważni. Dlatego też nasz „kulturowy transfer” pomyślany jest jako działanie transgraniczne, ale również wielozmysłowe.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content