Muzeum Kresów w Lubaczowie

Rada Muzeum zatwierdziła sprawozdanie z działalności Muzeum za 2024 r. i plan pracy na 2025 r.

W środę, 26 lutego 2025 r., wyjątkowo w Muzeum Pałacu Króla Jana w Wilanowie odbyło się VII posiedzenie Rady Muzeum przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Głównym tematem obrad było zaopiniowanie sprawozdania z działalności instytucji za 2024 r. i zatwierdzenie planu pracy na rok 2025.

W posiedzeniu uczestniczyli Marek Skulimowski (przewodniczący), Waldemar Rataj (wiceprzewodniczący), dr Marek Mutor oraz – po raz pierwszy, w związku z powołaniem do Rady przez Radę Powiatu w Lubaczowie w październiku minionego roku – Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Dzięki życzliwości dyrektora Jaskanisa posiedzenie Rady zostało zorganizowane w Warszawie. Poza członkami Rady w spotkaniu wzięli udział Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, i Mateusz Żurek, sekretarz Rady.

Dwoma najważniejszymi punktami obrad Rady Muzeum była ocena sprawozdania z działalności placówki w roku 2024, a także zaopiniowanie planu pracy na rok 2025. Oba dokumenty zostały przedstawione przez dyrektora Piotra Zubowskiego.

Dyrektor Zubowski wskazał na inwestycje, które Muzeum zrealizowało, m.in. budowę i wyposażenie Centrum Zarządzania, Ochrony i Konserwacji Zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie (etap VII), dokończenie modernizacji Zespołu Zamkowo-Parkowego w Lubaczowie, opracowanie dokumentacji projektowej związanej z budową Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota kultur” w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie, zagospodarowaniem Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie, zabezpieczeniem przeciwpożarowym Zespołu Cerkiewnego w Radrużu, zagospodarowaniem Wzgórza Zamkowego w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie (koncepcja), a także przebudowy i rozbudowy z częściową zmianą sposobu użytkowania Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie oraz przebudowy z częściową zmianą sposobu użytkowania siedziby głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Muzeum kontynuowało, w ramach własnej Pracowni Konserwatorskiej, a także prac zleconych na zewnątrz zrealizowało liczne, zróżnicowane prace konserwatorskie, obejmujące tkaniny, obiekty drewniane, ceramikę, metal, kamień czy malarstwo. Przygotowano także dokumentację konserwatorską, która pozwoli podjąć prace konserwatorskie w 2025 r. i w latach kolejnych. Wśród zrealizowanych najważniejszych prac należy wskazać przede wszystkim kompleksową konserwację ikonostasu w cerkwi św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu. Dodatkowo, w obu zespołach cerkiewnych realizowane były kolejne etapy pielęgnacji i wycinki zieleni.

Muzeum sukcesywnie pozyskiwało zbiory, realizowało działania wystawiennicze (w minionym roku po raz pierwszy w historii udało się przygotować wystawę w Ukrainie), wydawnicze, naukowo-badawcze, edukacyjne i kulturalne (na uwagę zasługują zainicjowany cykl spotkań „Rozmowy na Pograniczu”, a także pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Zespole Cerkiewnym w Radrużu).

Na podkreślenie zasługuje liczba dotacji zewnętrznych, które Muzeum pozyskało w minionym roku ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (programy „Ochrona zabytków”, „Infrastruktura kultury”, „Kultura cyfrowa”), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki), Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (program dotujący prace konserwatorskie przy zabytkach nieruchomych, w tym zabytkowej zieleni), Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego czy Fundacji Most the Most (program „Mocarze sztuki”). Do tych dotacji zaliczyć należy także dotacje celowe przekazane przez organizatorów, Województwo Podkarpackie i Powiat Lubaczowski. Wśród sponsorów naszych działań znaleźli się także Miasto i Gmina Cieszanów, Nadleśnictwa w Lubaczowie, Oleszycach i Narolu, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Gmina Cieszanów, Gmina Narol oraz Gmina Horyniec-Zdrój.

Piotr Zubowski zreferował także kolejny plan działalności Muzeum na 2025 r. Osią działalności będą, analogicznie jak w 2024 r., prowadzone lub planowane inwestycje: budowa Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota kultur”, dokończenie budowy centrum zarządzania, ochrony i konserwacji zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie, czyli tzw. budynku muzealnego (ósmy etap prac), przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy i rozbudowy z częściową zmianą sposobu użytkowania Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie oraz przebudowy z częściową zmianą sposobu użytkowania siedziby głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie, a także projektu zagospodarowania Zespołu Cerkiewnego w Radrużu.

Priorytetem są także działania związane z właściwą ewidencją i ochroną zbiorów muzealnych. Wśród najważniejszych inicjatyw przewiduje się przygotowanie planu ochrony Muzeum, zakup oprogramowania elektronicznego do ewidencji zbiorów muzealnych, rozpoczęcie translokacji zbiorów magazynowych z gmachu głównego do nowych magazynów w centrum zarządzania, ochrony i konserwacji zbiorów Muzeum.

Powyższym pracom, w wypadku pozyskania środków zewnętrznych, towarzyszyć będą szeroko zakrojone prace konserwatorskie, tak przy obiektach Muzeum, jak i muzealiach, z których najistotniejszy charakter mają te zaplanowane przy cerkwi św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie, tkaninach z kolekcji Muzeum, a także obiektach planowanych do ekspozycji na wystawach czasowych własnych i zewnętrznych.

Tak jak każdego roku Muzeum będzie realizowało działania wystawiennicze, naukowo-badawcze, edukacyjne, kulturalne i wydawnicze. Wśród wystaw czasowych najważniejszymi będą dwie wystawy etnograficzne: o artyście ludowym Jarosławie Furgale (we współpracy z Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu) oraz o skrzyniach i zabawkach jaworowskich (we współpracy z Muzeum Architektury i Życia Ludowego we Lwowie). Warto zwrócić uwagę także na te działania, które zostały zapoczątkowane w 2024 r., a w obecnym roku będą miały swoją kontynuację, tj. cykl spotkań „Rozmowy na Pograniczu”, a także festiwal „Aklamacje. Muzyka cerkiewna Rzeczypospolitej” w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Rada jednogłośnie pozytywnie oceniła i zaopiniowała sprawozdanie z działalności i plan pracy Muzeum. Rada wysoko oceniła jakość pracy zespołu i dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przedstawione działania kulturalne Muzeum wpływają pozytywnie na rozwój społeczno-gospodarczy, ze szczególnym uwzględnieniem promocji turystyki kulturowej ziemi lubaczowskiej i województwa podkarpackiego. Działalność Muzeum w tym zakresie spotyka się z uznaniem przez prestiżowe instytucje takie jak m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowy Instytut Dziedzictwa czy Polska Organizacja Turystyczna.

Dbałość ze strony Muzeum o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu jest wzorcowym przykładem w kraju i wpływa na wzmocnienie tożsamości lokalnej mieszkańców.

Do wszystkich członków Rady kierujemy serdeczne podziękowania za konstruktywne i merytoryczne obrady oraz pozytywną ocenę naszych działań. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim tym, którzy stali się częścią naszego Muzeum: poprzez udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, przekazaniu cennych obiektów, okazane wsparcie finansowe (i nie tylko) czy śledzenie wpisów w mediach społecznościowych.

Sprawozdanie z działalności Muzeum za 2024 r. >>>

Plan pracy Muzeum na 2025 r. >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content