Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Rzeczpospolita Tłumacka”. Zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Niewolską w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Elżbietą Niewolską wokół książki pt. „Rzeczpospolita Tłumacka. Od ruskiej osady do zagłady polskiego miasteczka Tłumacz”, które odbędzie się w podziemiach konkatedry w parafii pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie w sobotę, 29 lipca 2023 r. o godz. 17.00.

W posłowiu do książki, przygotowanym przez prof. Andrzeja A. Ziębę z Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce przy Polskiej Akademii Umiejętności, czytamy: „Tłumacz – jedno z wielu miasteczek, które zrodziła kultura dawnych Kresów – dynamiczna, wieloetniczna, owocna, intrygująca nas dziś, choć kiedyś tak często tragiczna w swym przebiegu. Wciąż czeka ona na historyków, którzy potrafiliby oddać jej rzeczywisty, to jest wielobarwny i wielowymiarowy obraz. I podobnie, miasteczka takie jak Tłumacz czekają na swoje mikrohistorie. Niniejsza książka prowadzi nas ku takiej właśnie historiografii dawnych Kresów, jakiej potrzebujemy. Uwzględniającej współtworzenie dziejów tamtych miejsc przez ludzi różnych tożsamości – Rusinów, Polaków, Ormian, Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców. Ukazującej przemienność i przemijanie faz historycznych, wykreowanych przez państwowości kolejno Rusi, Królestwa Polskiego, Austrii (w postaci jej prowincji Galicji, złączonej z mityczną Lodomerią), nowoczesnej Polski (lat międzywojennych), aż po dramatyczną zagładę doby drugiej wojny światowej”.

Elżbieta Niewolska jest prezesem Ogólnopolskiego Oddziału Tłumaczan, redaktor naczelną „Zeszytów Tłumackich”, członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Spotkanie poprowadzi Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Stanica Kresowa.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego przez Województwo Podkarpackie i Gminę Lubaczów. Muzeum Kresów w Lubaczowie jest partnerem instytucjonalnym Festiwalu.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content