Muzeum Kresów w Lubaczowie

Rzeźby z cmentarza w Nowym Bruśnie na wystawie końcoworocznej studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Figura św. Marii Magdaleny oraz św. Józefa (św. Krzysztofa?) z Dzieciątkiem z dawnego cmentarza parafialnego w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie zostały zaprezentowane na wystawie końcoworocznej studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wernisaż został zaplanowany na 11 czerwca 2023 r.

Wernisaż, jak czytamy na stronie internetowej Akademii Sztuk Pięknych, “to wielkie wydarzenie dla wszystkich naszych studentek i studentów, a także dla ich dydaktyków. Stojąc na początku swojej kariery artystycznej młodzi artyści pokażą swoje najlepsze prace, nad którymi pracowali w mijającym roku akademickim. Warto przyjść, obejrzeć ich dzieła i zapamiętać nazwiska, które już wkrótce zaczną podbijać polski i międzynarodowy rynek sztuki podążając w ślad za innymi znanymi absolwentami krakowskiej ASP”.

Rzeźby z Nowego Brusna, które będzie można oglądać do 18 czerwca 2023 r., zostały wyeksponowane na wystawie Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy ul. Lea 27-29. Towarzyszą im inne obiekty, nad którymi studenci pracowali przez ostatni rok akademicki, m.in. renesansowe elementy wyposażenia kościoła św. Mikołaja w Brzegu (dziś własność Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu) – czasza chrzcielnicy i sceny z nieistniejącej ambony, figury faraonów z dawnego Domu Egipskiego w Krakowie, kartusze z Pałacu Florkiewiczów w Młoszowej, figura św. Jana Nepomucena z Leśnicy autorstwa J.M. Osterreicha.

Po zrealizowaniu wszystkich zabiegów konserwatorskich obie rzeźby powrócą na cmentarz w Nowym Bruśnie, co planowane jest na wiosnę 2024 r.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content