Muzeum Kresów w Lubaczowie

Skarby Roztocza. Tu mieszka słońce!

Powitanie słońca, rajd do Świątyni Słońca, podglądanie najjaśniejszej gwiazdy w obserwatorium  a także wiele innych wycieczek, warsztatów i koncertów! To wszystko w podkarpackiej części Roztocza w dniach 17 i 18 czerwca 2023 r. w ramach wydarzenia “Skarby Roztocza. Tu mieszka słońce!”, którego jesteśmy współorganizatorem. Impreza będzie miała charakter dni otwartych, kiedy to uczestnicy będą mogli odkryć wszystkie skarby krainy turystycznej Roztocze. Gwarantowana dobra zabawa od rana do nocy oraz niesamowite wspomnienia!

Niezwykle bogaty program wydarzeń przygotowała Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z partnerami tworzącymi Krainę Turystyczną Roztocze, są to: Muzeum Kresów w Lubaczowie, Powiat Lubaczowski, Gmina Lubaczów, Gmina Cieszanów, Gmina Horyniec-Zdrój, Gmina Narol oraz Stowarzyszenie Folkowisko. Wydarzenie dofinansowani z budżetu Województwa Podkarpackiego. Program prezentuje się następująco:

17 CZERWCA 2023 (SOBOTA)

04:00 – uroczyste otwarcie imprezy i powitanie Słońca na klifie morza koncertem Kapeli Iwanowicza.

Lokalizacja: Huta Różaniecka – klif morza mioceńskiego. Samochody należy zostawić na parkingu przy kościele w Hucie Różanieckiej.

10:00-18:00 – Łówcza, zwiedzanie z przewodnikiem dawnej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Paraskewy. Cerkiew tajemniczo położona na skraju lasu, we wnętrzu której uwagę zwraca zachowany ikonostas oraz malowidła ścienne. W otoczeniu podziwiać można także drewnianą dzwonnicę i cmentarz z cennymi nagrobkami.

10:00-19:00 – Nowe Brusno, zwiedzanie z przewodnikiem przepięknie zrewitalizowanego Zespołu Cerkiewnego wraz z pobliskim cmentarzem gdzie zobaczymy m. in. nagrobki ewangelickich osadników niemieckich, zwieńczone trójkątem w miejsce krzyża. Następnie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza w Starym Bruśnie, by poznać dzieje kamieniarstwa bruśnieńskiego, a następnie spacer do kaplicy pw. św. Mikołaja, gdzie uczestnicy zagłębią się w tradycję święta Jordanu.

Godziny zwiedzania: 10:00, 12:30, 14:30, 17:00 (czas zwiedzania ok. 2h). Spotkanie uczestników pod cerkwią w Nowym Bruśnie (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu) – zwiedzanie z przewodnikiem. Następnie przejazd na parking w Starym Bruśnie i przejście piesze na cmentarz a następnie do kaplicy pw. św. Mikołaja.

10:00 – Rajd pieszy „Zabunkruj się na Roztoczu”. Odkryjemy tajemnice fortyfikacji z czasów II wojny światowej. W trakcie wycieczki odwiedzimy kilka schronów bojowych, dowiemy się o ich historii, budowie i wielu innych ciekawostkach. Trasa przebiegnie przez rezerwat Źródła Tanwi oraz magiczną osadę Stara Huta z zabytkowym cmentarzem z kamieniarką bruśnieńską.

Zabierz ze sobą wygodne obuwie, picie i dużo pogody ducha. Pod koniec trasy przygotujemy dla Was ciepły poczęstunek nad pięknym stawem.

Czas trwania: 4-5h, liczba miejsc ograniczona, obowiązkowe zapisy (poniżej).

Zbiórka: Świetlica w Hucie-Złomy.

TRASA

REGULAMIN W PLIKACH DO POBRANIA (na samym dole)

10:00-18:00 – Narol, zwiedzanie Pałacu Łosiów z przewodnikiem. Pałac ma bardzo charakterystyczny kształt którego główny budynek oraz dwa pawilony boczne połączone są zadaszonymi arkadami. W pałacu znajduje się niewielka kaplica, z powstaniem której wiąże się niezwykle interesująca historia. Tę i inne ciekawostki poznacie podczas zwiedzania.

Godziny zwiedzania: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.

10:00 – Basznia Dolna, Kresowa Osada, warsztaty kulinarne “Burger proziak od podstaw”. Proziak to podkarpacki przysmak, którego obowiązkowym składnikiem jest soda. Dawniej na sodę oczyszczoną mówiono – proza, stąd nazwa „proziak”.

Czas trwania: 1h, liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

10:15-17:00 – Radruż, zwiedzanie z przewodnikiem cerkwi pw. św. Paraskewy, jednego z najstarszych i najpełniejszych drewnianych zespołów sakralnych w Polsce, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny wejść: 10:15, 11:00, 12:00, 13:15, 14:15, 15:00, 16:00, 17:00.

11:00-19:00 – Gorajec, zwiedzanie z przewodnikiem dawnej grekokatolickiej cerkwi pw. Narodzenia NMP.

Cerkiew w Gorajcu, wzniesiona w 1586 r., należy obok cerkwi p.w. św. Paraskewy w Radrużu do najstarszych cerkwi drewnianych w powiecie lubaczowskim i na terenie Polski. Wewnątrz zachowały się unikalne malowidła współtworzące w XVII w. pierwotny ikonostas.

11:00 – Basznia Dolna, Kresowa Osada, warsztaty kulinarne “Burger proziak od podstaw” lub garncarski “Przygoda z kołem garncarskim” (swoje wyroby garncarskie zabierzecie na pamiątkę do domu).

Do wyboru tylko jeden warsztat.

Czas trwania: 1h, liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

12:00 – Radruż, „Spotkanie z ikoną – warsztaty” etap I (budynek muzealny obok cerkwi).

Czas trwania: 4,5h, liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej. UCZESTNICY KONTYNUUJĄ WARSZTATY KOLEJNEGO DNIA (ETAP II).

12:00-18:00 – Basznia Dolna, zwiedzanie Stacji Basznia – Galerii Kolejnictwa. Będziecie mogli przejechać kolejką miniBałaj, obejrzeć pokazy filmów w sali streoskopowej, parowóz Ty2-7 wyprodukowany jeszcze w 1944 r.  oraz podpięte do niego wagony przedwojenne. Atrakcja mieści się w XIX-wiecznym budynku stacji kolejowej.

13:00-17:00 – Gorajec, spotkanie z konikami polskimi i ptakami. Konik polski to symbol Roztocza, który dzięki współpracy Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza “Folkowisko” oraz Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego od niedawna zamieszkał w Gorajcu. Pasące się zwierzęta będzie mogli podziwiać z czatowni z widokiem na niesamowitą drewnianą cerkiew z XVI w. Do dyspozycji będą też lornetki do obserwacji ptaków.     

13:30 – 15:00 – Tymce, warsztaty rodzinne „Poznawanie Kosmosu z grami planszowymi” w Obserwatorium Astronomicznym. Zabawa poprzez gry i jednocześnie nauka o tajemnicach kosmosu dla dorosłych i dla dzieci.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

14:30-19:00 – Tymce, zwiedzanie z przewodnikiem Obserwatorium Astronomicznego i obserwacje Słońca

Jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów w Polsce, które dzięki swojemu położeniu z dala od miasta i tzw. zanieczyszczenia świetlnego jest nie lada gratką nie tylko dla pasjonatów astronomii.

Wejścia na zwiedzanie z przewodnikiem: 15:00, 16:15, 17:30,

Obserwacje Słońca: 14:30 -18:00 (obserwacje Słońca przy sprzyjającej pogodzie)

15:00 – Lubaczów, spacer z przewodnikiem po wielokulturowym mieście. Zbiórka uczestników pod pomnikiem Lubacza (Rynek). Trasa zwiedzania: ratusz i Rynek z przyległymi kamienicami oraz pomnikiem Lubacza, legendarnego założyciela miasta, kościół pw. św. Stanisława, Konkatedra pw. bł. Jakuba Strzemię, dawna dzielnica żydowska, z nieistniejącymi obiektami , takimi jak  między innymi  bożnica ( 1899r.), mykwa, szkoła (heder), drukarnia, piekarnia, budynek  Judenratu (urzędu), teren dawnego getta oraz zachowany  zabytkowy kirkut (cmentarz) z zabytkowymi macewami oraz odnowionym  murem ogrodzeniowym, cerkiew pw. św. Mikołaja w Lubaczowie z 1883r.

Czas trwania spaceru: 2-3h.

15:00 – Płazów, warsztaty drzeworytnicze w budynku dawnej szkoły. Otwarcie nowo powstałej drzeworytni z krótkim koncertem “Galicjanek z Roztocza”. Następnie uczestnicy wezmą udział w warsztatach.

Czas trwania: 3h, liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

19:00 – Horyniec-Zdrój, koncert „Trio Beethovenowskie & Marika Kraujutowicz” na terenie parku Sanatorium Bajka. W repertuarze artystów znajdą się utwory z muzyką filmową oraz z okresu międzywojnia.

20:00 – Gorajec, potańcówka w stodole z zespołem Tadirindum połączona z nauką tańca. Stodoła mieści się w Chutorze Gorajec.

22:00 – Gorajec, wycieczka „Podróż z duchami” – nocne zwiedzanie Gorajca: cerkiew, krzyż pańszczyźniany, cmentarz w lesie, ruiny dworu, kaplica cudami słynąca. Przy każdym miejscu spotkamy duchy dawnych mieszkańców wioski i wysłuchamy ciekawych opowieści.

Zbiórka przy cerkwi w Gorajcu, należy zabrać ze sobą latarki i spray na owady, czas trwania ok. 2h.

Horyniec-Zdrój, wystawa fotografii w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju przez cały weekend.

ZAPISY

Liczba miejsc na poniższe wydarzenia jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do dnia 14 czerwca 2023 r. lub do wyczerpania miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wypełnienie formularza zapisu nie jest jednoznaczne z udziałem w wydarzeniu, potwierdzeniem uczestnictwa będzie mail od Organizatora.

RAJD PIESZY “ZABUNKRUJ SIĘ NA ROZTOCZU”, GODZ. 10.00 >>>

WARSZTATY KULINARNE “BURGER PROZIAK OD PODSTAW”, GODZ. 10.00 >>>

WARSZTATY KULINARNE “BURGER PROZIAK OD PODSTAW”, GODZ. 11.00 >>>

WARSZTATY GARNCARSKIE “PRZYGODA Z KOŁEM GARNCARSKIM”, GODZ. 11.00 >>>

WARSZTATY MALOWANIA IKONY (DWA DNI!), GODZ. 12.00 >>>

WARSZTATY ASTRONOMICZNE “POZNAWANIE KOSMOSU Z GRAMI PLANSZOWYMI”, GODZ. 13.30 >>>

WARSZTATY DRZEWORYTNICZE, GODZ. 15.00 >>>


18 CZERWCA 2023 (NIEDZIELA)

10:00-18:00 – Łówcza, zwiedzanie z przewodnikiem dawnej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Paraskewy. Cerkiew tajemniczo położona na skraju lasu, we wnętrzu której uwagę zwraca zachowany ikonostas oraz malowidła ścienne. W otoczeniu podziwiać można także drewnianą dzwonnicę i cmentarz z cennymi nagrobkami.

10:00-18:00 – Łukawiec, zwiedzanie z przewodnikiem dawnego kościoła pw. Objawienia Pańskiego [Trzech króli]. Kościół zachwyca kompletnym wyposażeniem późnobarokowym oraz malowidłami ściennymi. W otoczeniu na uwagę zasługuje dzwonnica zawieszona pomiędzy drzewami..

10:00-19:00 – Nowe Brusno, zwiedzanie z przewodnikiem przepięknie zrewitalizowanego Zespołu Cerkiewnego wraz z pobliskim cmentarzem gdzie zobaczymy m. in. nagrobki ewangelickich osadników niemieckich, zwieńczone trójkątem w miejsce krzyża. Następnie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza w Starym Bruśnie, by poznać dzieje kamieniarstwa bruśnieńskiego, a następnie spacer do kaplicy pw. św. Mikołaja, gdzie uczestnicy zagłębią się w tradycję święta Jordanu.

Godziny zwiedzania: 10:00, 12:30, 14:30, 17:00 (czas zwiedzania ok. 2h). Spotkanie uczestników pod cerkwią w Nowym Bruśnie (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu) – zwiedzanie z przewodnikiem. Następnie przejazd na parking w Starym Bruśnie i przejście piesze na cmentarz a następnie do kaplicy pw. św. Mikołaja.

10:00 – 11:30 – Tymce, warsztaty rodzinne „Poznawanie Kosmosu z grami planszowymi” w Obserwatorium Astronomicznym. Zabawa poprzez gry i jednocześnie nauka o tajemnicach kosmosu dla dorosłych i dla dzieci.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

10:00 – Basznia Dolna, Kresowa Osada, warsztaty kulinarny “Burger proziak od podstaw” lub garncarski “Przygoda z kołem garncarskim”.

Do wyboru tylko jeden warsztat.

Czas trwania: 1h, liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

10:00 – Rajd pieszy „Śladami pierwszych podróżników po Roztoczu”. Będzie to jedyna taka okazja poznać dziką część Roztocza z przewodnikiem, który odkrywa jego tajemnice od wielu lat. Rajd w większości przebiegał będzie przez tereny leśne, pagórzyste z przewyższeniem dochodzącym 125 metrów na odcinku 25 kilometrów. Oprócz lasów z wąwozami, miejsc po opuszczonych wioskach ukraińskich, odwiedzimy Świątynię Słońca, uznawaną za starożytny zegar słoneczny i miejsce cudami słynące odwiedzane przez św. brata Alberta. Będzie to podróż śladami pierwszych wędrowców, jacy zawitali na podkarpacką część Roztocza i odkrywali zapomniane dziedzictwo kultury pogranicza.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

Trasa rajdu to odcinek o długości 25 km. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór na każdą pogodę.

Zbiórka: Horyniec-Zdrój – Park Zdrojowy, obok sceny.

TRASA

REGULAMIN W PLIKACH DO POBRANIA (na samym dole)

10:00 – Rajd pieszy „W poszukiwaniu muszelek z morza mioceńskiego”. Nad Hutą Różaniecką, w samym sercu Roztocza góruje klif morza mioceńskiego. Znajdziemy w nim liczne kamieniołomy, w których skrywają się organizmy żyjące w wodach tego ciepłego morza wiele milionów lat temu. Wyrusz z nami na rodzinny spacer, podczas którego będziesz mógł samodzielnie zdobyć pamiątkę z Roztocza sprzed 15 mln lat.
Zabierz ze sobą wygodne obuwie, picie, dużo pozytywnego nastawienia i pozwól sobie odkryć prawdziwe uroki Roztocza – krainy Słońca. Na końcu trasy czekać będzie na Was ciepły poczęstunek w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Hucie Różanieckiej.

Zbiórka: Huta Różaniecka – Szkolne Schronisko Młodzieżowe

TRASA

REGULAMIN W PLIKACH DO POBRANIA (na samym dole)

10:15-17:00 – Radruż, zwiedzanie z przewodnikiem cerkwi pw. św. Paraskewy, jednego z najstarszych i najpełniejszych drewnianych zespołów sakralnych w Polsce, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny wejść: 10:15, 11:00, 12:00, 13:15, 14:15, 15:00, 16:00, 17:00.

11:00 – Basznia Dolna, Kresowa Osada, warsztaty garncarskie “Przygoda z kołem garncarskim”. Uczestnicy nauczą się toczenia naczyń na kole garncarskich a swoje wyroby zabiorą na pamiątkę do domu.

Czas trwania: 1h, liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

11:00-19:00 – Gorajec, zwiedzanie z przewodnikiem dawnej grekokatolickiej cerkwi pw. Narodzenia NMP.

Cerkiew w Gorajcu, wzniesiona w 1586 r., należy obok cerkwi p.w. św. Paraskewy w Radrużu do najstarszych cerkwi drewnianych w powiecie lubaczowskim i na terenie Polski. Wewnątrz zachowały się unikalne malowidła współtworzące w XVII w. pierwotny ikonostas.

11:30-15:30 – Tymce, zwiedzanie z przewodnikiem Obserwatorium Astronomicznego i obserwacje Słońca

Jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów w Polsce, które dzięki swojemu położeniu z dala od miasta i tzw. „zanieczyszczenia świetlnego” jest nie lada gratką nie tylko dla astronomicznych pasjonatów.

Wejścia na zwiedzanie z przewodnikiem: 12:00, 13:15, 14:30.

Obserwacje Słońca: 11:30-15:00 (przy sprzyjającej pogodzie)

12:00 – Radruż, „Spotkanie z ikoną – warsztaty” etap II (budynek muzealny obok cerkwi).

Czas trwania: 4,5h, uczestnicy kontynuują warsztaty z poprzedniego dnia.

12:00-18:00 – Basznia Dolna, zwiedzanie Stacji Basznia – Galerii Kolejnictwa. Uczestnicy będą mogli przejechać kolejką miniBałaj, obejrzeć pokazy filmów w sali stereoskopowej, parowóz Ty2-7 wyprodukowany jeszcze w 1944 r.  oraz podpięte do niego wagony przedwojenne. Atrakcja mieści się w XIX-wiecznym budynku stacji kolejowej.

13:00-17:00 – Gorajec, spotkanie z konikami polskimi i ptakami. Konik polski to symbol Roztocza, który dzięki współpracy Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza “Folkowisko” oraz Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego od niedawna zamieszkał w Gorajcu. Pasące się zwierzęta będziecie mogli podziwiać z czatowni z widokiem na niesamowitą drewnianą cerkiew z XVI w. Do dyspozycji będą też lornetki do obserwacji ptaków.     

Lokalizacja: Gorajec

15:00 – Spacer po Lubaczowie z Marianem Kopfem. Zbiórka uczestników pod pomnikiem Lubacza (Rynek). Będziecie mogli udać się w podróż śladami dzieł Mariana Kopfa. Malarza urodzonego w Lubaczowie, absolwenta Krakowskiej ASP i wieloletniego wykładowcy krakowskich uczelni: Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w swoich pracach uwiecznił miejską architekturę Lubaczowa w okresie II wojny światowej.

Czas trwania spaceru: 2-3h.

16:00 – Gorajec, spacer z zielarzem Zbigniewem Blizińskim. Spacer wypełniony interesującymi opowieściami o roślinności Roztocza odbędzie się po łąkach Gorajca.

Zbiórka przy cerkwi w Gorajcu, czas trwania ok. 2h, należy zabrać ze sobą spray na komary.

19:00 – Narol, koncert „Sviatyj” w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu (dawna cerkiew). Sviatyj to mistyczny, muzyczny szeptun. Galician Voodoo Blues. Muzyka z serca, głos z trzewi, słowa przodków.

Horyniec-Zdrój, wystawa fotografii w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju przez cały weekend.

ZAPISY

Liczba miejsc na poniższe wydarzenia jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do dnia 14 czerwca 2023 r. lub do wyczerpania miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wypełnienie formularza zapisu nie jest jednoznaczne z udziałem w wydarzeniu, potwierdzeniem uczestnictwa będzie mail od Organizatora.

WYCIECZKA “W POSZUKIWANIU MUSZELEK MORZA MIOCEŃSKIEGO”, GODZ. 10.00 >>>

RAJD PIESZY “ŚLADAMI PIERWSZYCH PODRÓŻNIKÓW PO ROZTOCZU”, GODZ. 10.00 >>>

WARSZTATY ASTRONOMICZNE “POZNAWANIE KOSMOSU Z GRAMI PLANSZOWYMI”, GODZ. 10.00 >>>

WARSZTATY GARNCARSKIE “PRZYGODA Z KOŁEM GARNCARSKIM”, GODZ. 10.00 >>>

WARSZTATY KULINARNE “BURGER PROZIAK OD PODSTAW”, GODZ. 10.00 >>>

WARSZTATY KULINARNE “BURGER PROZIAK OD PODSTAW”, GODZ. 11.00 >>>


REGULAMINY

Regulamin Rajdu Pieszego “Śladami pierwszych podróżników po Roztoczu” >>>

Regulamin Rajdu Pieszego “W poszukiwaniu muszelek z morza mioceńskiego” >>>

Regulamin Rajdu Pieszego “Zabunkruj się na Roztoczu” >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content