Sklep

Ze Lwowa do Lubaczowa. W 60. rocznicę przeniesienia stolicy arcybiskupów lwowskich do Lubaczowa

Materiały z sympozjum naukowego zorganizowanego w dniu 21 września 2006 roku w Muzeum Kresów w Lubaczowie pod honorowym patronatem Jego Eminencji ks. prof. Mariana Kardynała Jaworskiego Metropolity Lwowskiego

Seria: Biblioteka Muzeum Kresów

Nakład wyczerpany

Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej w Muzeum Kresów w Lubaczowie w związku z 60. rocznicą ustanowienia Lubaczowa siedzibą rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej.

Opis

W tomie znalazły się opracowania znawców dziejów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, traktujące o jej historii, kluczowych wydarzeniach, a także o sylwetkach hierarchów kościelnych i duchownych posługujących w poszczególnych parafiach. We wstępie Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum, napisał m.in.: „W myśl porozumienia zawartego na konferencjach państw alianckich w Teheranie i Jałcie ustalono nową mapę Europy, w wyniku czego Polska zalazła się w strefie sowieckiej dominacji i utraciła znaczną część terytorium na Wschodzie (ok. 30% powierzchni kraju). Utraciła Kresy. Wydarzenia te doprowadziły do zmian w strukturach organizacyjnych państwa, a także Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. W Wyniku przesunięcia granicy wschodniej na zachód, z rozległego terytorium Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego w obecnych granicach Polski pozostał tylko niewielki fragment 1810 km2, tj. zachodnia część obejmująca 21 parafii, natomiast olbrzymi obszar, około 400 parafii, wszedł w skład Ukraińskiej Republiki Radzieckiej”.

Publikacja zawiera następujące materiały i sylwetki:

Ks. bp dr Mariusz Leszczyński, Archidiecezja Lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski w latach 1946–1951 (zarys problematyki) (s. 12–35)

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. bp. Jana Nowickiego Administratora Apostolskiego Archidiecezji w Lubaczowie. Materiały z «Kurendy» Archidiecezji w Lubaczowie, nr 3 z 24 czerwca 1969 r. (s. 36–49)

Piotr Chmielowiec, Obchody Millenium Chrztu Polski w Lubaczowie w świetle dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej (s. 50–63)

Stanisław Piotr Makara, Administracja Apostolska w Lubaczowie skarbnicą pamiątek lwowskich (s. 64–81)

Ks. bp dr Mariusz Leszczyński, Biskup Marian Rechowicz Administrator Apostolski Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie (w 25. Rocznicę śmierci 1983–2008) (s. 82–89)

Ks. Stanisław Jan Burda, Ślady kultu bł. Jakuba Strzemię na terenie Archidiecezji w Lubaczowie (s. 90–125)

Adam Łazar, Ks. prof. Marian Kardynał Jaworski Metropolita Lwowski (s. 126–165)

Bp Marian Buczek, Wizyta Jana Pawła II w Lubaczowie i jej wpływ na odbudowę struktur Archidiecezji Lwowskiej (s. 166–175)

Prof. dr hab. Mieczysław Wieliczko, Józef Bilczewski i jego dziennik (s. 176–187 )

Janusz Burek, Ks. Infułat Bronisław Gwóźdź (1929–2005) „Kapłan niestrudzony” (s. 190–211)

Janusz Mazur, Ks. prałat Jakub Winiarz (1914–1982). Szkic do portretu w oparciu o dokumenty Biblioteki Konkatedralnej im. Św. Brata Alberta w Lubaczowie (s. 212–237)

Tomasz Róg, Ksiądz Leon Janczewski (1891–1979) (s. 238–241)

Zenon Swatek, Ksiądz infułat Zygmunt Zuchowski (1929–2001) (s. 242–253)

Barbara Woch, Ks. kanonik Tadeusz Lewanderski (1909–1998) (s. 254–267)

Redakcja:

Stanisław Piotr Makara, Janusz Mazur, Barbara Woch

Opracowanie graficzne:

Stanisław Piotr Makara

Fotografie:

Arturo Mari, Janusz Burek, Janusz Mazur, Stanisław Piotr Makara, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Archiwum Biblioteki Konkatedralnej im. św. Brata Alberta w Lubaczowie, Archiwum ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego

Skład komputerowy:

Tomasz Dworak

Wydawca:

Muzeum Kresów w Lubaczowie

Miejsce i data wydania:

Lubaczów 2008

Liczba stron:

ISBN:

978-83-922816-8-9

Jak zamówić

Zapraszamy do zakupu wydawnictw oraz pamiątek muzealnych w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Sprzedaż wysyłkowa możliwa po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (+48 16 632 18 02) lub mailowym: [email protected] W wiadomości należy podać nazwę produktu oraz numer (w przypadku pamiątek muzealnych). W odpowiedzi zostaną wskazane koszty przesyłki oraz informacje na temat uiszczenia płatności.

Czas realizacji zamówień od 3 do 10 dni roboczych.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4