Muzeum Kresów w Lubaczowie

Spotkania z Ignacym Łukasiewiczem w Lubaczowie

Ignacy Łukasiewicz (1822–1882) został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednym z patronów roku 2022. Był nie tylko genialnym aptekarzem i prekursorem przemysłu naftowego, ale również społecznikiem i działaczem niepodległościowym. Bez wątpienia wyprzedzał swoją epokę, a pamięć o nim należy kultywować tak wśród młodszego, jak i starszego pokolenia.

Łukasiewicz zasłynął jako wizjoner, który dał podstawy dla przemysłu paliwowego na całym świecie. Wynalezienie lampy naftowej było jedynie wstępem do przedsięwzięć, które zapoczątkowały rozwój przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Można śmiało powiedzieć, że Łukasiewicz stworzył podstawy dzisiejszego przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii.

W styczniu 2022 r. obchodziliśmy 140. rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka, a w marcu przypadła 200. rocznica jego urodzin. Z tej okazji na terenie całego Podkarpacia organizowane są wydarzenia kulturalne, w których organizację włączyło się również Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wspólnie z Samorządem Województwa Podkarpackiego i Gminą Lubaczów, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, serdecznie zapraszamy na cykl wydarzeń, które odbędą się w ramach „Września z Łukasiewiczem”. Będą to:

 • IGNACY ŁUKASIEWICZ. CZŁOWIEK, KTÓRY ZMIENIŁ ŚWIAT
  Rynek Miasta Lubaczowa, 8 września 2022 r., godz. 17.00
  Wernisaż wystawy plenerowej, przygotowanej przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, na której zaprezentowano starannie opracowane materiały ikonograficzne oraz ilustracje nielicznych pamiątek dotyczących życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków
  Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj
 • POŻEGNAŁ ŚWIECE I ROZPĘDZIŁ ŚWIAT – IGNACY ŁUKASIEWICZ
  Miejski Dom Kultury w Lubaczowie, 8 września 2022 r., godz. 18.00
  Spotkanie z autorami książki Ignacy Łukasiewicz. Prometeusz na ludzką miarę, wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 2022 r.: prof. Piotrem Franaszkiem (Uniwersytet Jagielloński), prof. Pawłem Gratą (Uniwersytet Rzeszowski) oraz Anną Kozicką-Kołaczkowską (Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza), prowadzenie: Mateusz Werner (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego)
 • ŁUKASIEWICZ – NAFCIARZ ROMANTYK
  Miejski Dom Kultury w Lubaczowie, 23 września 2022 r., godz. 18.00
  Projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. Łukasiewicz – nafciarz romantyk, producent: Bogdan Miszczak, scenariusz: Łukasz Walczak, reżyseria: Maciej Wójcik, produkcja: Telewizja Obiektyw (Polska ‘2019). Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Więcej informacji na temat filmu można znaleźć tutaj
 • SPACER Z IGNACYM ŁUKASIEWICZEM PO (NIE TYLKO) LUBACZOWSKICH ZABYTKACH TECHNIKI
  Zbiórka: Dworzec Główny PKP w Lubaczowie, ul. Kolejowa, 30 września 2022 r., godz. 17.00
  Wspólnie z Barbarą Łuczkowską, przewodnikiem Muzeum Kresów w Lubaczowie, wyruszymy na spacer po naszym mieście śladami (nie tylko) zabytków techniki, a naszym patronem będzie Ignacy Łukasiewicz. Rozpoczniemy od opowieści o lubaczowskim dworcu kolejowym i jego historii, a także sąsiadującej z nim wieży ciśnień, następnie, wędrując ulicą Adama Mickiewicza, zatrzymamy się m.in. przy budynku dawnej apteki Marcelego Żymirskiego. Na koniec wycieczki zwiedzimy wspólnie wystawę, przygotowaną przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Ignacy Łukasiewicz, człowiek, który zmienił świat. Będzie to jednocześnie finisaż tej ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy!

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content