Muzeum Kresów w Lubaczowie

Spotkanie z kombatantami i członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W piątek, 10 marca 2023 r., w przestrzeni wystawy „Ślad pamięciowy” zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość, Koła Obwodowego Lubaczów i Koła Rejonowego Narol. Uczestniczyli w nim wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie.

Szczególnym gościem na spotkaniu był por. Władysław Wolańczyk ps. „Koc” – najstarszy żołnierz kompanii narolskiej AK, której dowódcą był Karol Kazimierz Kostecki, ps. „Kostek”. Zebrana młodzież mogła usłyszeć jego osobistą historię m.in. o tym, w jaki sposób został on członkiem podziemia niepodległościowego oraz o jego udziale w walkach o obronę Narola w czasie ataku UPA w maju 1944 r.

Uczestnicy spotkania obejrzeli również film poświęcony losom Karola Kosteckiego i jego żołnierzy oraz atakowi na budynek więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Lubelskim i odbiciu osadzonych tam członków AK w listopadzie 1945 r.

Zaproszeni goście opowiedzieli młodzieży także o tym, w jaki sposób działają organizacje kombatanckie, z jakimi problemami muszą się mierzyć i jakie podejmują działania, by kultywować pamięć  o bohaterach walczących o niepodległość naszego kraju. Wszyscy zebrani mieli również okazję, by zapoznać się z wystawą dotyczącą Wojskowej Służby Kobiet, która działała przy Kompanii AK Narol. Ekspozycja została udostępniona Muzeum dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach Bełżeckich.

Jesteśmy przekonani, że była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu dla młodych osób, które brały udział w spotkaniu. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy zechcieli podzielić się z młodzieżą swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój