Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Sprawiedliwi zdrajcy…” i „Opowieści z Wołynia”. Zapraszamy na spotkanie z Witoldem Szabłowskim

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Witoldem Szabłowskim, polskim dziennikarzem i scenarzystą, wokół książek “Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” oraz “Opowieści z Wołynia”. Spotkanie odbędzie się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu w niedzielę, 9 lipca 2023 r. o godz. 18, a poprowadzi je pisarz i poeta, dosknonale znany mieszkańcom i miłośnikom Roztocza, Robert Gmiterek.

Organizatorami spotkania są Muzeum Kresów w Lubaczowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Fundacja Jagiellońska. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? “Sprawiedliwi zdrajcy” to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

„Opowieści z Wołynia” to historie, które każdy powinien poznać. Ta książka rzuca zupełnie nowe światło na rzeź wołyńską i na to, co się wydarzyło w 1943 roku. Sprawia, że 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach rozmowa z Ukraińcami na ich temat staje się możliwa.

Żeby ją napisać, Witold Szabłowski jeździł na Wołyń przez sześć lat, ponad 40 razy. To opowieść o niezwykłym bohaterstwie. O Ukraińcach, którzy – w najstraszniejszym momencie – mieli odwagę zaryzykować życie swoje i swoich bliskich, żeby ratować polskich sąsiadów przed UPA. Tysiące z nich straciły z tego powodu życie. Powinniśmy poznać ich historie.

Reportaże z książki „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” zostały uzupełnione o dalsze losy bohaterów, a także o ważne wywiady dotyczące wydarzeń z 1943 roku.


Witold Szabłowski to jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu. Pisał między innymi o Turcji, o PRL-u, o kucharzach dyktatorów, o Czarnobylu i o dziadku Władimira Putina. Jego książki ukazują się na czterech kontynentach, w ponad trzydziestu krajach. Amerykański The New York Times nazwał jego twórczość perłą, a prawa do książki o kucharzach kupiło Hollywood. Od początku wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowany w pomoc. Codziennie relacjonuje też postępy ukraińskiej armii na blogu Notatnik Reportera i w newsletterze: www.witoldszablowski.pl.


Po spotkaniu możliwość zakupienia książki “Opowieści z Wołynia” wraz z dedykacją autora w cenie 49 zł.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content