Muzeum Kresów w Lubaczowie

Świat kobiety Teresy Pągowskiej na Święto Kobiet

Kobieta, to motyw, który często pojawia się w sztuce. Znaczna część prac w kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie poświęcona jest właśnie kobiecie.

Muzeum od lat 60. XX w. gromadzi polski rysunek współczesny. Liczącą obecnie blisko tysiąc prac kolekcję cechuje duża różnorodność formalna oraz tematyczna. Motyw kobiety zajmuje w tej kolekcji szczególnie miejsce. Odnaleźć go można w pracach wielu artystów rysowników m.in.: Zdzisława Beksińskiego, Adama Hoffmana, Alicji Wahl, Hanny Bakuły, Heleny Płoszaj-Wodnickiej, Marty Kremer, Krystyny Herling-Grudzińskiej czy Marii Skowrońskiej.

Świat kobiety w sposób niezwykle subtelny przybliża rysunek Teresy Pągowskiej.

Teresa Pągowska (1926–2007), wybitna malarka, przez krytykę nazywana „pierwszą damą polskiego malarstwa” w Polsce powojennej, wypracowała własny i niepowtarzalny język artystyczny, oparty o ciekawe efekty wizualne. Obok prac Teresy Pągowskiej nie sposób przejść obojętnie ani pomylić ich ze sztuką innych artystów. Wyróżnia je kolorystyka i dynamiczna kompozycja.

Artystka chętnie operuje gwałtownymi zestawieniami syntetycznych kształtów, kontrastami plam jednolitego koloru. Jeśli w jej pracach pojawia się człowiek, to zwykle jest to kobieta, potraktowana dość szkicowo, ze zdeformowanymi kształtami, pozbawiona rysów indywidualnych niczym bezkształtna masa. Przez tę umowność autorka odbiera swoim bohaterkom jednoznaczny charakter. Wyczuwa się tu jednak atmosferę intymnych zbliżeń i napięć.

Takie cechy nosi jeden z rysunków artystki, znajdujący się w zbiorach muzeum. Rysunek przedstawia akt kobiecy, potraktowany szkicowo i dynamicznie. Bryłowata sylwetka kobiety, ukazana na wprost z uniesionymi do góry kończynami: prawą ręką i nogą oraz nieodłącznym cieniem. Postać w podłożu oprowadzona została szarą, jednolitą materią, a w partii biustu zarysowana linią ołówka. Człekokształtna forma, będąca postacią nagiej kobiety sprawia wrażenie jakby zatrzymanej w ruchu, w jakimś dzianiu się, może trwaniu? Nie jest to jednak akt w tradycyjnym znaczeniu. Siła tego rysunku tkwi w niedopowiedzeniu, w ulotnej chwili, mgnieniu światła. Srebrzysto szara kompozycja jest częściowo wypełniona białym, szarym i czarnym pastelem. W prawym, dolnym narożu widnieje sygnatura „T. Pągowska”.

Barbara Kubrak

Teresa Pągowska, rysunek, bez tytułu, papier, ołówek, pastel, akwarela, 62,5 cm x 43 cm, Warszawa, 1980 r., zbiory Muzeum Kresów w Lubaczowie

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content