Muzeum Kresów w Lubaczowie

Tkanina w stylu etno. Zapraszamy na Warsztaty Makatki Ludowej

„Gdzie miłość i zgoda panuje tam szczęście swe gniazda buduje”, „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – te i inne mądrości życiowe już wkrótce wspólnie wyszyjemy na naszych makatkach, przygotowanych w trakcie warsztatów w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”.

Warsztaty makatki ludowej to zaproszenie do świata tradycji i wspólnego tworzenia. Celem muzealnych spotkań jest przybliżenie zagadnień związanych z historią makatki ludowej oraz poznanie tajników techniki jej wykonywania. Płócienne makatki z haftem miały zdobić wnętrze, czynić domostwo schludnym i przytulnym. Obraz na makatce składał się z trzech elementów: rysunku, tekstu oraz otaczającej całość bordiury.

Tematy makatkowych przedstawień to scenki rodzajowe z codziennego życia, motywy zwierzęce, kompozycje kwiatowe, owoce na stołach i paterach. Istotnym elementem makatki jest tekst, najczęściej jest to podpis pod rysunkiem, zwykle dwuwiersz, który wzmacnia jego przekaz. Makatkowe napisy mają niezwykle dydaktyczny i wychowawczy charakter. Są to często przysłowia, złote myśli, życzenia czy modlitwy.Uczestnicy zaprojektują własne makatki, posługując się gotowymi wzorami lub własną inwencją tak, jak to czynią artystki współczesne, nawiązujące do dawnej tradycji.

> W programie warsztatów:

1. Makatka ludowa – wprowadzenie

2. Projektowanie makatki: rysunku, tekstu oraz bordiury.

3. Przenoszenie projektu na płótno.

4. Utrwalanie rysunku.

5. Ścieg supełkowy – podstawowe informacje.

6. Wykonywanie makatki: nauka haftu supełkowego.

> Termin:

10–12 czerwca (piątek–niedziela) 2022 r., w godz. 10:00–17:00

> Miejsce:

Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Jana III Sobieskiego 4, 37-600 Lubaczów

> Dla kogo?

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby dorosłe zainteresowane ludowym rękodziełem, pragnące poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności: muzealników, nauczycieli, animatorów kultury itp.

W warsztatach będzie mógł wziąć udział każdy, niezależnie od tego, czy jest osobą zupełnie początkującą czy już ma za sobą doświadczenie w wykonywaniu makatki.

> Prowadzenie:

Agnieszka Ciura – urodziła się w 1996 r. w Rzeszowie. Zajmuje się malarstwem i kostiumografią. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni Malarskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Boruty. Inspiruje się sztuką XIX wieku, co często wykorzystuje w swoich obrazach stosując figuracje bądź stroje z epoki. Zajmuje się rekonstrukcją gorsetów i elementów garderoby z okresu napoleońskiego i wiktoriańskiego. Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureatka konkursów międzynarodowych między innymi w Rosji i Chinach. Brała udział w projektach artystyczno-naukowych, organizowanymi przez swoją Alma Mater, które są zwieńczone recenzowanymi monografiami. Uczestniczka kilku studenckich plenerów malarskich w tym PLENERIADY, organizowanej przez Galerię Stalową w Kazimierzu Dolnym.Jesienią 2021 r. w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie prezentowana była autorska wystawa Agnieszki Ciury pt. „Skrojone przeszłością. Wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i modą XIX-wieczną”.

> Zapisy:

Muzeum Kresów w Lubaczowie

Dział Edukacji, email: [email protected]

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

> Informacje dodatkowe:

– udział w warsztatach jest nieodpłatny,

– muzeum zapewnia wszystkie narzędzia i materiały, przekąski i napoje podczas przerw kawowych,

– obligatoryjny jest udział w każdym dniu warsztatów, nie ma możliwości zapisów wyłącznie na wybrany dzień.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4