Muzeum Kresów w Lubaczowie

W cieniu cerkiewnych sobót i kamiennych krzyży – Radruż

„W cieniu cerkiewnych sobót i kamiennych krzyży – Radruż” to druga wycieczka, którą przygotowaliśmy w ramach jubileuszowej, 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkaliśmy się w sobotę, 17 września 2022 r., nad zalewem w Horyńcu-Zdroju, i wyruszyliśmy w kierunku Radruża, aby odkrywać piękno wsi, podzielonej po II wojnie światowej granicą państwową.

Uczestnicy wycieczki, wspólnie z przewodnikiem beskidzkim Renatą Ferenc-Pupek, mieli okazję przejść ścieżką przyrodniczą Dębisko – Kruszyna, a następnie, dzięki życzliwości i współpracy z Placówką Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju, poruszać się w bezpośredniej bliskości polsko-ukraińskiej granicy. Następnie zwiedziliśmy kaplicę rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Śnieżnej, czyli dawną cerkiew greckokatolicką pw. św. Mikołaja, powstałą na początku lat 30. XX w. na miejscu wcześniejszej świątyni. Była to nieczęsta okazja do zobaczenia wnętrza obiektu, którego ozdobą jest XVIII-wieczny obraz Matki Bożej. Następnie skierowaliśmy się do Zespołu Cerkiewnego w Radrużu, naszego muzealnego oddziału, gdzie historię XVI-wiecznej cerkwi, jej architektury, wystroju i otoczenia przybliżył Ryszard Urban. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem przy świetlicy wiejskiej w Radrużu.

Za pomoc przy organizacji wycieczki składamy serdeczne podziękowania ppłk. Mariuszowi Krzyśkowskiemu, komendantowi Placówki Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju, Robertowi Serkisowi, wójtowi Gminy Horyniec-Zdrój oraz Sołectwu Wsi Radruż.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content